Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká vláda zavádí víza pro kanadské diplomaty

Česká vláda zavádí víza pro kanadské diplomaty

14.7.2009 13:08
Autor: 

Vláda se na mimořádném jednání dohodla na reakci České republiky na zavedená víza při cestě do Kanady.

„Vláda ČR vnímá zavedení vízové povinnosti pro občany ČR jako jednostranný a nevlídný krok kanadské strany,“ řekl k zavedením víz premiér Jan Fischer. Vláda proto požádá členské státy Evropské unie o reakci. Do tří měsíců by měla Evropská komise k zavedení víz vydat pro členské státy doporučení. "Snažili jsme se intenzivním jednáním tento krok zvrátit jak na úrovni expertní, tak na úrovni politické. ČR vnímá tento krok jako nesprávný," dodal premiér.

Ministr zahraničních věcí Jan Kohout zároveň okamžitě povolá zpět do Prahy českého velvyslance v Kanadě. Zavedení víz není podle ministra krátkodobé a může být zavedeno na několik let. Zároveň se ministr Kohout domnívá, že zavedená víza jsou součástí kanadské volební kampaně a prostřednictvím České republiky si Kanada řeší své problémy. 

Žádosti o víza nebude vyřizovat Velvyslanectví Kanady v Praze, nýbrž Velvyslanectví Kanady ve Vídni, vyplývá z informací Ministerstva zahraničních věcí. Žádost je ovšem možné podat též na každém zastupitelském úřadě Kanady, který má funkční vízové oddělení. V Evropě lze tedy žádost podat též v Paříži, Londýně a Římě.


Historie zavádění víz

V důsledku zvýšené migrace občanů ČR, příslušníků romské komunity, Kanada poprvé v říjnu 1997 opětovně vízovou povinnost pro občany ČR zavedla. V letech 1996 – 1997 požádalo o azyl v Kanadě přibližně 1 500 českých Romů. Česká strana reagovala recipročně až v dubnu roku 2001 a od té doby až do vstupu ČR do EU občané Kanady vízové povinnosti při cestách do ČR podléhali.

Po dlouhých a náročných jednáních Kanada opětovně zrušila vízovou povinnost pro občany ČR k 1. listopadu 2007. Od té doby do konce března 2009 podalo žádost o azyl celkem 1 565 občanů ČR. Česká republika se v lednu 2009 podílela na celkovém počtu podaných žádostí 4,33% a v únoru 5,77 %.

(Zdroj: Vlada.cz)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data