Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hlavní ekonom IEA: Globální ekonomika další růst cen ropy neunese

Hlavní ekonom IEA: Globální ekonomika další růst cen ropy neunese

04.08.2009 15:53
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Mezinárodní energetická agentura IEA se snaží „ochladit“ trhy s ropou. „Světová ekonomika nemůže unést další nárůst cen,“ varoval hlavní ekonom agentury Fatih Birol poté, co cena ropy v pondělí dosáhla nových letošních maxim 73,75 USD/barel, podpořena makrodaty z čínské výroby a amerického stavebnictví. „Ceny ropy nad 70 dolarů za barel mohou znovu podkopat ekonomickou obnovu.

Obavy se týkají také dopadů rostoucích cen ropy na řízení monetární politiky a nastavení ukazatelů na vyvedení ekonomik z recese. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a britský ministerský předseda Gordon Brown volají po „bližším průzkumu“ trhu s komoditou. Americký regulátor započal s kroky vedoucími k regulaci trhu s termínovými kontrakty, následuje jej britský regulátor.

Podle Birola jsou kroky k dohledu nad komoditním trhem částečně správnou cestou, ale nepovedou ke snížení cen komodity. „Skutečný problém je v klesajících investicích do těžební a dodavatelské infrastruktury. „Pokud pokles investic v upstream sektoru bude pokračovat, dočkáme se během pěti let vážných problémů,“ předpovídá hlavní ekonom IEA. Pro blízké období předpověděl jako klíčový faktor cen ropy čínskou poptávku po komoditě. Ta bude podle něho rozhodovat o cenách ropy, než se postupně zotaví další ekonomiky v letech 2011 až 2012.

Francisco Blatch, stratég Bank of America (15,22 USD, -0,65%) pro oblast komodit, odhaduje „pásmo tolerance“ mezi 70 a 80 USD/barel s tím, že 80 dolarů je horní hranice pásma pro vyspělé ekonomiky a ceny ropy kolem 90-110 dolarů za barel by měly vážné dopady i na ekonomiku Číny.

Podle něj přispěly nízké ceny komodit v druhé polovině loňského a v úvodu tohoto roku obnově světové ekonomiky výrazně více, než jakékoli stimulační balíky vlád. „Probíhající obnova je založena na pumpování další a další likvidity do systému, jádrem problému však byl nedostatek ropy (pozn. růst cen až na vrcholy v létě 2008),“ nabízí svůj pohled Blatch.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
  • cinanum ropu zdarma?
    04.08.2009 16:58

    nebo jak si to predstavujou?
    Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data