Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Nových nezaměstnaných ubylo, počet pokračujících žádostí ale roste

USA: Nových nezaměstnaných ubylo, počet pokračujících žádostí ale roste

06.08.2009 15:02
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Americké ministerstvo práce eviduje v týdnu končícím 1. srpnem 550 tisíc nových žádostí o podpory v nezaměstnanosti, o 38 tisíc méně, než v předchozím týdnu. Hodnota předchozího týdne byla revidována o 4 tisíce směrem nahoru (z 584 tisíc na 588 tisíc). Konsensus trhu podle agentury Bloomberg počítal s číslem 580 tisíc.

Jde o pátý týden v řadě, kdy počet nových žádostí nepřesáhl 600 tisíc. Podle ministerstva práce doznívají distorze z automobilového trhu, které se projevily do čísel z trhu práce v minulých týdnech a vývoj žádostí vrací ke svému „normálnímu trendu“. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti tak naznačují, že tempo propouštění polevuje, ačkoli je nadále počítáno s růstem nezaměstnanosti nad 10 % v roce 2010. 8 států reportovalo růst počtu žádostí, zatímco 45 pokles.

Podle průzkumu agentury Bloomberg zítřejší statistiky ministerstva práce o nezaměstnanosti v červenci ukáží na její další růst na nejvyšší úroveň za posledních 26 let. Konsensus ekonomů hovoří o růstu nezaměstnanosti na 9,6 % z předchozích 9,5 %.

„Podmínky na trhu práce se postupně zlepšují, nové žádosti budou klesat s postupným oživováním spotřebitelských výdajů,“ domnívá se ekonom Nomury Zach Pandl.

Čtyřtýdenní klouzavý průměr, který je méně volatilní měrou žádostí, poklesl na 555,25 tisíce z 560 tisíc v předchozím týdnu. Hodnota ukazatele na konci června (před ovlivněním automobilovým trhem) dosahovala 616 tisíc.

Na rozdíl od poklesu počtu nových nezaměstnaných se růstu dočkala suma pokračujících žádostí, které v týdnu do 25. července vzrostly na 6,310 milionu, tedy o 69 tisíc z předchozích 6,241 mil. po revizi (z 6,197 mil.). Konsensus trhu byl posazen na 6,250 milionu. Ministerstvo práce poznamenalo, že tato data, přicházející s týdenním zpožděním proti novým žádostem, jsou ještě poznamenána distorzemi v posunuté sezónnosti zaměstnanosti v automobilkách.

Propuštění 8 tisíc zaměstnanců do konce roku oznámil Verizon (31,27 USD, -1,85%) (31,98 USD, 1,85%) Communications. K 3. srpnu plánuje propuštění 7,5 tisíce zaměstnanců koncern GM (původně 6 tisíc k 1. srpnu)

(Zdroj: Bloomberg, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.04.2026
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?
15:04Meta dál šlape do AI. Nově investuje dalších 21 miliard dolarů do CoreWeave
14:05Bloky v Dukovanech bude podle ČEZ možné provozovat až 80 let, vyžádalo by si to miliardové investice
13:20Provoz v Hormuzu se jen tak rychle nenormalizuje. Může to trvat měsíce, varují analytici
12:46ČNB v prvním čtvrtletí koupila pět tun zlata
11:45Ředitel Mercedes-Benz: Cesta vede přes elektromobily i spalovací motory, auta se stávají životním prostorem
10:19Pokračující boje i Fed přibrzdily nadšení investorů, pesimismus by však propuknout neměl  
9:34Meziroční růst českého průmyslu dál zpomalil, v únoru výroba stoupla o 1,3 %
9:00Rozbřesk: Křehké příměří na Blízkém východě. Trhy slaví, realita se ale příliš nemění
8:53Primoco postaví za 750 milionů nový závod v Písku
8:39Ropa znovu roste, protože Hormuz zůstává zavřený, futures jsou v záporu  
6:01Maďarské volby jako klíčový tržní katalyzátor. Investoři sází na změnu kurzu
08.04.2026
22:01Akcie prudce posílily po příměří mezi USA a Íránem, ropa výrazně oslabila  
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly
14:40Ziskům o válce nikdo neřekl, trhy se odráží ode dna?
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
11:36Nejhorší je za námi a akcie rychle mažou válečné ztráty. Najdou i nový motor růstu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m