Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BHP Billiton: Největší světový těžař potvrdil sílu, výsledky přebíjí konkurenci

BHP Billiton: Největší světový těžař potvrdil sílu, výsledky přebíjí konkurenci

12.08.2009 9:43
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Světově největší těžařská společnost BHP Billiton (1504 GBp, -1,54%) Ltd. reportovala dnes své výsledky za druhé fiskální pololetí roku (1.1.-30.6.2009). Čistý zisk poklesl meziročně o 65 procent pod vlivem klesajících cen kovů a propadu celosvětové poptávky kvůli ekonomické recesi. Dosáhl úrovně 3,26 miliardy dolarů, kam meziročně poklesl z 9,4 miliardy dolarů vykázaných ve fiskálním 2H08. Číslo je pro trh pozitivní, když konsensus dle agentury Bloomberg počítal s čistým ziskem na úrovni 3,1 mld. USD. Celoroční zisk před zdaněním a úroky dosáhl 18,2 miliardy dolarů a je tak o 25 procent nižší proti předchozímu fiskálnímu roku.

CEO firmy Marius Kloppers (46) přistoupil k omezení části produkce a zaměstnanosti po propadu cen komodit ve druhé polovině kalendářního roku 2008. Ze srovnání s konkurenty přitom BHP Billiton vychází příznivě. Čistý zisk konkurenční Xstraty se v první polovině roku 2009 ztenčil meziročně o 77 procent, Vale SA přišla ve 2Q09 meziročně o 84 procent zisku.

„V posledním finančním roce se podmínky globální ekonomiky zásadně zhoršily jako výsledek propadu spotřebitelské poptávky od finanční krize. Navzdory současné rally byly ceny komodit na konci našeho fiskálního roku stále o 20 až 60 procent nižší oproti jeho počátku,“ uvedla společnost v komentáři k výsledkům.

Akcie společnosti, kótované na australské burze, letos posílily o 25 procent v porovnání se 17% růstem akciového benchmarku. Konečná dividenda byla stanovena na 82 centů, což je meziročně o 17 % více.

„Finanční síla, které se BHP těší na rozdíl od jejích rivalů, je evidentní. Vytvořit rekordní čisté operativní cash flow 18,9 miliardy dolarů tváří v tvář finanční a ekonomické krizi je ohromující,“ komentuje Cameron Peacock, analytik IG Markets v Melbourne. Operativní CF konkurenční Xstraty pokleslo ve srovnatelném období z 3,1 miliardy dolarů na 819 milionů.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2026
10:19Výhled na výsledky: ČEZ čeká slabší kvartál, čistému zisku pomůže konec windfall tax  
8:58Rozbřesk: Těžce zkoušené trhy dluhopisů čelí faktu, že americká inflace bude opět nad čtyřmi procenty
8:52Geopolitika ustupuje Trumpově výpravě do Pekingu, futures jsou v zeleném  
5:54To, co íránskou krizi prohloubilo, může nakonec obsahovat zárodek řešení
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje
11:23Korekce na akciích, britská aktiva pod rostoucím tlakem a na programu inflace  
10:45CSG spojila síly s tureckou FNSS, cílí na obrněná vozidla pro Evropu
10:32Jižní Korea uvažuje o „AI dividendě“ pro občany. Kospi odepisoval přes pět procent  
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - PPI, y/y