Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Reálnou mzdu udržela v kladných číslech nízká inflace

ČSÚ: Reálnou mzdu udržela v kladných číslech nízká inflace

3.9.2009 9:12
Autor: 

V 2. čtvrtletí 2009 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v celém národním hospodářství 22 992 , což je o 622 (2,8 %) více než ve stejném období roku 2008, reálně mzda vzrostla o 1,4 %. V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 537 (2,4 %) na 22 842 , reálná mzda vzrostla o 1,0 %. V nepodnikatelské sféře byl růst mezd vyšší, průměrná mzda se zvýšila o 971 (4,3 %) na 23 661 , reálná mzda vzrostla o 2,9 %. Průměrná nominální mzda na fyzické osoby, bez podnikatelských subjektů do 20 zaměstnanců, vzrostla v 2. čtvrtletí 2009 meziročně o 2,5 %.
 
Průměrná nominální mzda (podle sekcí CZ-NACE) poklesla v odvětví „těžba a dobývání“ (o 7,5 %), nízký relativní růst nominálních mezd byl zaznamenán v odvětvích „velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel“ (o 0,1 %) a v odvětví „profesní, vědecké a technické činnosti“ (o 0,2 %). Nejvyšší růst naopak vykázala odvětví „zdravotní a sociální péče“ (o 7,6 %), „výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu“ (o 6,4 %) a „vzdělávání“ (o 5,4 %). Nejvyšší nominální mzda (peněžnictví a pojišťovnictví) byla zhruba 3,4krát vyšší než nominální mzda nejnižší (ubytování, stravování a pohostinství).

Meziodvětvová mzdová diferenciace se v 2. čtvrtletí 2009 proti stejnému období předchozího roku zvýšila. Variační koeficient průměrných mezd (podle sekcí CZ-NACE) se zvýšil o 1,0 procentního bodu na 32,6 %.

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data