Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD: Recese končí, největší ekonomiky světa se vracejí k růstu

OECD: Recese končí, největší ekonomiky světa se vracejí k růstu

3.9.2009 14:16
Autor: ČTK

Komentář byl doplněn:

Paříž (ČTK) - Globální recese zřejmě právě končí a již v tomto čtvrtletí by se Spojené státy, země eurozóny i skupina G7 jako celek měly navrátit k hospodářskému růstu. Předpověděla to v dnešní aktualizaci své pololetní prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

OECD, která ještě v červnové předpovědi pro největší ekonomiky světa čekala ve třetím čtvrtletí pokles, nyní odhaduje, že celá G7 zaznamená v celoročním přepočtu již růst o 1,2 procenta. Přitom ve druhém čtvrtletí G7 vykázala pokles o 0,1 procenta. Plnou pololetní prognózu pro všech 30 členských zemí OECD včetně České republiky vydá pařížské ústředí organizace v listopadu.

"Poslední ekonomická data a předstihové indikátory dávají docela dost důvodů k optimismu. Překvapivě příznivé informace přicházely jak z USA, tak eurozóny. Optimismus poskytují zejména data z průmyslu, trh práce a spotřebitelská poptávka prozatím zůstávají pozadu," uvedl k odhadu hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
 
Zároveň ale upozornil, že na globální ekonomiku číhá stále řada rizik. Mezi nejdůležitější patří správné načasování ukončení fiskálních a měnových stimulů, udržitelnost expanze čínské ekonomiky a další zhoršování kvality firemních i spotřebitelských úvěrů. 
 
Spojené státy, které v předešlém čtvrtletí ztratily jedno procento, by měly zaznamenat vzestup o 1,6 procenta a eurozóna by po poklesu o 0,5 procenta měla oživit o 0,3 procenta, z toho Německo o 4,2 procenta. Pro poslední čtvrtletí roku OECD u USA a zemí eura čeká zrychlení růstu na nejméně dvě procenta a celá G7 by měla posílit o 1,4 procenta.

"Ve srovnání s tím, co jsme očekávali ještě před několika měsíci, tu máme teď oživení, které možná přichází o něco dříve a je o něco silnější, protože finanční situace se zlepšila rychleji, než jsme dříve předpokládali," komentoval nový odhad pro agenturu Reuters hlavní ekonom OECD Jorgen Elmeskov.

Globální zotavení podle Elmeskova začalo "dramatickým obratem" v Číně a dalších asijských rozvojových ekonomikách. Ekonom organizace však připomněl, že ve druhém čtvrtletí byly ekonomiky po celém světě ještě silně závislé na vládních stimulech a rekordně nízkých úrokových sazbách.

OECD sice nadále předpokládá ve třetím čtvrtletí pokles pro Británii, Itálii a Kanadu a ve čtvrtém čtvrtletí dočasný návrat do záporných čísel v Japonsku, celková situace G7 je však lepší. Ještě v červnu OECD eurozóně předpovídala pro poslední dvě čtvrtletí roku pokles o 1,1 a 0,5 procenta a pro USA nulu a růst o 0,5 procenta. Pro celý rok 2009 OECD pro G7 ovšem nadále čeká pokles, zejména kvůli hodně špatnému prvnímu pololetí.

OECD nyní vládám doporučuje, aby si zmapovaly strategii budoucího stahování fiskálních a monetárních pobídek z ekonomiky pro dobu, kdy bude oživení již zajištěné. Upozorňuje ovšem, že zatím není doba na to, aby se ekonomikám umělá podpora odebírala. "Výrazné objemy nevyužitých kapacit ve spojení s vyhlídkou na slabé oživení ukazují na to, že silné státní stimuly budou v nejbližší době nadále nutné," uvedla OECD.

Co se týče úrokových sazeb, podle OECD by se měly začít snižovat z nynějších výjimečně nízkých úrovní ve většině případů zhruba ve druhé polovině roku 2010 a někde i později. V červnu OECD ještě doporučovala, aby úroky zůstaly na nízké úrovni po celý příští rok.


Váš názor
  • Taková blamáž
    3.9.2009 14:31

    Chválit,chválit a chválit ještě jme nepřesvědčíli poslední uklizečku aby své úspory hodila do koše.Jo a hlavně snižovat už takhle nízké úroky!!!!!!!!
    sančopanča
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m