Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Warren Buffett přehodnocuje své sázky

Warren Buffett přehodnocuje své sázky

08.09.2009 17:32

Legendární americký investor Warren Buffett rád říká, že miluje chodit každý den do práce. Mezi jeho dvě základní hesla patří: 1) nikdy neprodělávej peníze a 2) nikdy nezapomeň na pravidlo číslo 1. Navzdory těmto zásadám se globální finanční krize podepsala i na majetku W. Buffetta a dokonce jej připravila o první příčku mezi nejbohatšími lidmi světa v prestižním žebříčku časopisu Forbes, kterou si nyní drží Bill Gates. Buffett loni přišel asi o 25 miliard dolarů, píše list New York Times a dodává, že - i přes výnosnost mnohých jeho investic z poslední doby - začíná bedlivě sledovaný investor částečně přehodnocovat svou strategii.

"Poslední rok a půl byl nepředstavitelně zajímavým obdobím. Prostě drama. Sledování tohoto dějství bylo zábavné a občas se do něj zapojit byla také radost, nemyslím však to, co to udělalo s životy mnoha lidí,“ shrnul ze svého pohledu události posledních měsíců pro americký deník Warren Buffett.
 
Loni na podzim, když většina investorů vystrašeně opouštěla akciové trhy, napumpoval Buffett miliardy dolarů do americké investiční banky Goldman Sachs a dostalo se mu mnohem lepších podmínek, než si dokázala vyjednat sama americká vláda; další miliardy vynaložil na podíl v koncernu General Electric. Jeho investice navíc nejednou podržely kapitálové injekce z peněz daňových poplatníků - jako v případě bank Goldman Sachs, American Express, Bank of America, Wells Fargo či U.S. Bancorp.

Buffett zkrátka - jako již mnohokrát - dokázal využít příležitosti, i v těchto pohnutých dobách. „Málo lidí na Wall Street dokázalo vytěžit z krize kapitál tak obratně, jako se to povedlo jemu,“ zhodnotil úspěchy slavného investora deník New York Times.

Nyní, pouze rok po vypuknutí krize, se však zdá, že se Buffett začíná obávat, že by akciové trhy mohly opět ochabnout. Poté, co směle nakupoval v časech, kdy ostatní prodávali svá aktiva, začíná se jeho investiční společnost Berkshire Hathaway částečně stahovat ze svých pozic.

Sám Buffett sice v nedávné době otevřeně nekomentoval svůj krátkodobý výhled pro akciové trhy, ale údaje, které publikovala jeho společnost, ukazují, že Berkshire ke konci druhého kvartálu více prodávala, než kupovala. Výdaje Buffettovy investiční firmy určené na nákup akcií se podle informací agentury Bloomberg dostaly nejníže za posledních 5 let. Z posledních změn v akciovém portfoliu Berkshire Hathaway stojí za zmínku, že firma již podruhé za 2 měsíce snížila podíl v ratingové agentuře Moody’s, naposledy o 794 tisíc akcií prodaných asi za 20,7 milionu dolarů.

Důvod k opatrnosti Buffett nastínil, když se nedávno nechal slyšet, že ekonomika - ač na vzestupu – zůstává hluboce zasažená. „Ještě nejsme venku z problémů. Musíme dostat dýchavičnou ekonomika zpět ke správnému fungování,“ řekl Buffett v rozhovoru z minulého týdne.

Ačkoliv je objem prostředků, které jeden z nejbohatších investorů světa investuje na akciových trzích relativně nízký, je třeba mít na paměti, že i v rámci miliardových investic, které Berkshire realizovala před rokem, nepřipadla velká část z těchto prostředků na nákup kmenových akcií firem. I v současnosti, podle listu New York Times, Buffettova firma se svou pověstnou zručností pokračuje v nákupech s garantovanou vysokou návratností v oblasti korporátních a vládních dluhopisů.

(Zdroj: New York Times, CNBC, Bloomberg)


Váš názor
  • hm
    08.09.2009 22:32

    waren je dobrej kluk, ale ma jiny preference nez ja. nechci chodit do prace v devadesati, chci bejt na beachi a surfovat. tvrde na tom makam )))
    db
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:30CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m