Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pleskač (ČEZ) pro HN: Nejraději bychom teď ulovili Srbsko

Pleskač (ČEZ) pro HN: Nejraději bychom teď ulovili Srbsko

22.9.2009 11:59

Chuť energetické skupiny ČEZ po dalších akvizicích neutuchá. Ačkoliv společnosti již od začátku letošního roku vstoupila do tří nových zemí - Německa, Turecka a Albánie, má v plánu dále růst, a to ne jen na většině z těchto již „dobytých“ trhů, ale i v nových zemích. "Zahraniční expanze se nám vyplácí," shrnul důvody pro další akvizice v zahraničí Tomáš Pleskač, a ředitel divize ČEZ International v rozhovoru pro dnešní vydání Hospodářských novin (HN).

Na otázku HN ohledně geografického zacílení další expanze ČEZu do zahraničí odpověděl Pleskač následovně: „Primárně bych jmenoval Srbsko, kde teď běží privatizace dvou elektráren. My je vyhodnocujeme a v nejbližších měsících se rozhodneme o naší účasti či neúčasti v dalším privatizačním procesu.“

Hlavní důraz při rozvoji českého energetického gigantu je však především kladen na posilování pozic ČEZu v zemích, kde už nyní firma působí, uvedl v rozhovoru Pleskač, který kromě řízení zahraničních aktivit celé skupiny vykonává také funkci místopředsedy představenstva ČEZu.

Skupina ČEZ v budoucnu nehodlá dále posilovat svou pozici v Rusku ani Ukrajině. „Rusko je nyní pro nás příliš rizikový trh. A zároveň vidíme jiné příležitosti k investování jinde v Evropě. Proto jsme se rozhodli naše společnosti v Rusku zakonzervovat a přibrzdit tam naše aktivity.,“ vysvětlil ředitel divize ČEZ International.

Ekonomické krize má samozřejmě vliv i na působení skupiny ČEZ v zahraničí. „Především v Rumunsku a Bulharsku se platební morálka mírně zhoršila a trošku nám narostly netechnické ztráty (krádeže energie). Třeba v Bulharsku máme průběžně padesát procent pohledávek po lhůtě splatnosti, ale v Bulharsku je obvyklé, že většina zákazníků platí, jen platí s mírným zpožděním,“ nechal se slyšet Pleskač , ale zároveň uklidnil investory, že společnost je na takovýto vývoj „zvyklá a umí s tím pracovat.“

Přehled: Hlavní kroky zahraniční expanze ČEZu

Bulharsko

Od roku 2005 vlastní distribuční společnost se dvěma miliony zákazníků, o rok později tu koupil uhelnou elektrárnu. Připravuje stavbu elektrárny Nová Varna (880 MW), chce stavět větrné elektrárny.

Rumunsko

Vlastní největší z osmi distribučních společností, staví obří větrný park Fantanele, podílí se na přípravě dostavby nových jaderných bloků v elektrárně Cernavoda. Vyhrál tendr na modernizaci a dostavbu elektrárny Galati.

Polsko

Vlastní uhelné elektrárny Elcho a Skawina, zvažuje stavbu nového bloku ve Skawině (430 MW), hledá příležitosti ve větrné energetice.

Bosna a Hercegovina

Projekt na rozšíření uhelného dolu Gacko, modernizaci a dostavbu stejnojmenné elektrárny zkrachoval, ČEZ žádá odškodné v arbitráži.

Maďarsko

ČEZ vlastní 7 % v místní petrochemické jedničce MOL, chystá stavbu paroplynových elektráren v rafinériích MOL v Maďarsku a na Slovensku.

Německo

Letos koupil společně s J&T uhelné doly se třemi malými elektrárnami v Sasku. Sám ČEZ tu chystá stavbu elektrárny Profen.

Albánie

ČEZ koupil letos dvě třetiny v jediné distribuční společnosti v zemi.

Turecko

Vlastní polovinu distribuční společnosti Sedas, zvažuje koupi dalších distribucí. S tureckým partnerem ovládá energetickou firmu Akenerji, která plánuje stavbu plynové elektrárny (900 MW), zvažuje další projekty v energetice.

Rusko, Ukrajina

Firma tu ponechává zahraniční kanceláře, nevyvíjí ale žádnou činnost a z chystaných projektů se stáhla.

(Zdroj: HN)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data