Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VW hodlá na valné hromadě učinit další krok k převzetí Porsche

VW hodlá na valné hromadě učinit další krok k převzetí Porsche

1.12.2009 15:57
Autor: ČTK

Frankfurt nad Mohanem (ČTK) - Německá automobilka Volkswagen požádá na čtvrteční mimořádné valné hromadě akcionáře o schválení emise až 135 milionů nových preferenčních akcií. Vydání akcií má otevřít cestu k převzetí podílu v německém výrobci sportovních vozů Porsche (47 EUR, 1,40%).

Hodnota emise by podle současné ceny preferenčních akcií VW (81,85 EUR, -0,78%) mohla činit až osm miliard eur (přes 200 miliard Kč). Preferenční akcie mají proti kmenovým přednost při vyplácení dividend, ale obvykle s nimi nejsou spojena hlasovací práva.

Společnost Volkswagen hodlá do konce letošního roku koupit v Porsche podíl 49,9 procenta za 3,9 miliardy eur (přibližně 100 miliard Kč). Časem se Porsche stane desátou značkou skupiny Volkswagen, do které patří také Škoda Auto.

Automobilky Volkswagen a Porsche schválily dohodu o spojení již v srpnu. Minulý měsíc schválily dozorčí rady obou podniků smlouvy upravující podrobnosti plánované fúze.

Společnost Porsche se nejprve pokoušela o převzetí Volkswagenu. V rámci této snahy sice získala ve Volkswagenu 51procentní podíl, ale zároveň se značně zadlužila. Podniky si proto poté vyměnily role, takže se Porsche nakonec stane součástí Volkswagenu.

Významným akcionářem VW je kromě Porsche spolková země Dolní Sasko se zhruba pětinovým podílem. V září do Volkswagenu vstoupil také Katar, který minulý měsíc potvrdil, že plánuje získat celkem 17 procent kmenových akcií VW.

Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě. Firma za prvních deset měsíců letošního roku navzdory světové hospodářské krizi zvýšila prodej o 0,6 procenta na 5,32 milionu vozů. Čistý zisk společnosti se nicméně ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 86 procent na 172 milionů eur. Tržby klesly o více než deset procent na 26 miliard eur.

Společnost Porsche Automobil Holding SE vykázala za uplynulý finanční rok končící v červenci kvůli nezdařenému pokusu o převzetí Volkswagenu čistou ztrátu 3,6 miliardy eur. Porsche SE nyní vlastní výrobce sportovních vozů Porsche AG a podíl ve Volkswagenu. V předchozím roce díky podílu ve Volkswagenu vydělala rekordních 6,4 miliardy eur. Novým šéfem holdingu Porsche SE se nedávno stal Martin Winterkorn, který stojí rovněž v čele Volkswagenu.


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba