Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Creditreform: Počet insolvenčních návrhů stoupl letos o 75 procent

Creditreform: Počet insolvenčních návrhů stoupl letos o 75 procent

4.12.2009 11:38
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Počet insolvenčních návrhů stoupl ke konci listopadu na 8452, což je o 75 procent více, než ve stejném období loňského roku. Uvedla to v pátek společnost Creditreform ve své zprávě o vývoji insolvencí v České republice v roce 2009.

Podle Creditreformu se počet podaných insolvenčních návrhů na firmy ve druhém pololetí 2009 stabilizoval. Nejvíce insolvenčních návrhů bylo letos podáno v červnu. Počet návrhů na osobní bankrot v měsíci listopadu je však rekordní.

Firemní bankroty se na podaných návrzích podílejí 56 procenty. Z toho pouze 393 insolvenčních návrhů se týká podnikatelů – fyzických osob. Řešením insolvenčních návrhů firem je konkurz či reorganizace. V letošním roce bylo prohlášeno 1425 konkurzů. Reorganizace byla povolena u 13 firem.

Dalších 1576 insolvenčních návrhů bylo zamítnuto, přičemž nejčastějším důvodem zamítnutí byl naprostý nedostatek majetku (zhruba v 90 procentech případů). Zamítnutí insolventního návrhu pro nedostatek majetku je podkladem pro výmaz dlužníka z obchodního rejstříku.

Zhoršující se hospodářská situace, kterou firmy začaly citelně zaznamenávat ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku, dopadá od pololetí letošního roku i na fyzické osoby. Zejména ztráta zaměstnání má za následek, že řada osob nezvládá splácet své dluhy a situaci se snaží řešit oddlužením. O oddlužení v letošním roce požádalo 2850 osob, u 1863 případů bylo oddlužení povoleno, tedy téměř 65 procent všech žádostí. Rekordní počet žádostí o oddlužení byl podán v měsíci listopadu, kdy o oddlužení požádalo celkem 458 osob. Počet insolvenčních návrhů fyzických osob - spotřebitelů překročil o 14 procent počet insolvenčních návrhů firem.

Oddlužení probíhá buď formou zpeněžení majetku dlužníka, nebo plněním splátkového kalendáře, kdy dlužník musí během 5 let splatit věřitelům alespoň 30 procent dluhu. Pokud dlužník není schopen řešit úpadek oddlužením, je prohlašován konkurz. V letošním roce tomu tak bylo ve 344 případech.

Creditreform dle odhadů očekává, že v roce 2009 bude podáno více než 9 tisíc insolvenčních návrhů, což představuje nárůst o 70 procent ve srovnání s rokem 2008. Podíl firemních bankrotů bude činit 5 tisíc. „Ještě dynamičtější nárůst očekáváme u bankrotů fyzických osob – spotřebitelů. A to zejména v důsledku rostoucího zadlužování domácností v kontextu se stoupající nezaměstnaností,“ uvedla společnost Creditreform ve své zprávě.

Creditreform je mezinárodní skupinou poskytující svým zákazníkům hospodářské a kreditní informace, poskytuje služby inkasa pohledávek a také další služby v oblasti řízení rizik. Creditreform je přímo zastoupen v 23 evropských zemích, má 180 poboček a zaměstnává 4.500 pracovníků.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data