Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdroj: Citigroup nemůže postoupit se splacení TARPu, čeká na prodej vládního podílu

Zdroj: Citigroup nemůže postoupit se splacení TARPu, čeká na prodej vládního podílu

04.12.2009 12:47

Odmítnutí americké vlády prodat svůj 34% podíl v Citigroup (4,05 USD, -1,22%) brzdí plány této americké bankovní skupiny na splacení zbylých 20 miliard dolarů státní pomoci ze záchranného programu TARP, uvedly pro agenturu Bloomberg informované zdroje.

Vrásky na čele vedení Citigroup dělá kromě pozice posledního bankovního giganta z Wall Street, který dluží za TARP, především nemožnost zvyšovat další kapitál formou úpisu nových akcií, dokud se americká vláda konkrétně nevysloví, kdy a jak hodlá odprodat svých 7,7 miliard akcií této banky. Prodej vládního podílu má totiž potenciál zahýbat s cenou akcií, což může investory odradit od případného nákupu nově vydávaných akcií Citigroup. “Míč je na vládní straně hřiště,“ shrnul obtížnou situaci pro Bloomberg Chris Kotowski, analytik Oppenheimer & Co. v New Yorku.

„Již více než 3 měsíce se management Citigroup snaží přesvědčit ministerstvo financí, aby pokročilo s prodejem,“ uvedl informovaný zdroj agentury Bloomberg. Papírově přitom prodeji vládního podílu v Citigroup nic nebrání a jeho realizací by si navíc americká vláda dopomohla k zisku více než 25 %. Ministerstvo financí totiž výměnou za hotovostní injekci získalo preferenční akcie v hodnotě 25 miliard dolarů, po konverzi v běžné akcie má však balík akcií současnou tržní hodnotu asi 31,2 miliardy dolarů. Americká vláda by si tak nynějším prodejem přišla na více než šest miliard dolarů.

Federální rezervní systém již na konci listopadu požádal banky, které získaly finanční prostředky ze záchranného programu TARP, aby předložily plány na splacení těchto zdrojů včetně konkrétního časového harmonogramu. První z bank oznámila včera splacení těchto prostředků Bank of America (15,76 USD, 0,70%) (podrobnosti zde), která od vlády získala stejný objem peněž jako Citigroup, tedy 45 miliard dolarů. Kromě těchto bankovních domů by se apel Fedu týkal také Wells Fargo (26,49 USD, -3,50%), PNC, Fifth Third Bancorp (10,32 USD, -1,81%), GMAC Inc., KeyCorp, Regions Financial Corp. a SunTrust Banks (22,35 USD, -4,04%) Inc.

Podmínkou dřívějšího splacení prostředků z programu TARP bude schopnost bank navýšit akciový kapitál a naplnit kapitálový polštář stanovený v rámci stress testů. Z největších amerických bank dosud zdroje vrátily zpět ministerstvu financí Goldman Sachs (164,3 USD, -1,42%), Morgan Stanley (30,2 USD, -1,31%) a JP Morgan (41,4 USD, -1,26%). Fed v listopadu zveřejnil zprávu, podle které devět z deseti bank, kterým bylo po výsledcích stress testů nařízeno navýšit kapitál, již překročilo kritéria tohoto hodnocení. Jedinou výjimkou tehdy byla společnost GMAC Financial.

(Zdroj: Bloomberg, NYT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2026
16:57Levná globalizace končí, svět se přepisuje. Jak investovat v nové éře  
15:36Trhy fúzí a akvizic se po začátku války v Íránu prudce propadly, nyní začalo zotavení
14:45Pokud by se v USA obnovily inflační tlaky, neměl by dolar oslabovat?
14:35S DIP lidé investují na důchod již 9,5 miliardy korun. Počet smluv se blíží čtvrt milionu
13:03Siemens hrozí přesunem investic mimo EU kvůli přílišné regulaci průmyslové AI
12:51Týdenní výhled: S koncem války to zase nevyšlo, nová data naznačí dopad energetického šoku  
12:40Klíčový milník pro Dukovany: první projektová fáze splněna. KHNP dokončila koncepční projekt
11:55Jaké příležitosti vidí v energetickém sektoru Goldman Sachs? Na seznamu jsou ConocoPhillips či Vistra
11:24Další víkendový zvrat zhoršil náladu, trhy však stále pracují s přechodností íránského šoku  
10:57Registrace elektromobilů v EU rostou s tím, jak se zvyšují ceny benzinu
10:44Ropa, Írán a trhy: Invesco radí, jak upravit své investice v roce geopolitiky
9:03Rozbřesk: Hormuz stále nefunguje. Kde je Evropa nejzranitelnější?
8:44Opětovné uzavření Hormuzského průlivu zvyšuje cenu ropy i nervozitu investorů  
6:06Eisman o vývoji na softwaru a vlivu AI na zaměstnanost bílých límečků
19.04.2026
9:24Víkendář: Zranitelnost USA by měla vést ke zvyšování odolnosti zbytku světa
18.04.2026
9:48Víkendář: Nejlepší řešení globálních nerovnováh je dobře známé. Proč tedy nepřichází změna?
17.04.2026
22:01Americké trhy na historických maximech také díky dočasnému příměří USD s Íránem  
17:33Roky 2026 – 2028: Návrat ke staré ekonomické rovnováze, ze které by akcie moc nadšené nebyly?
16:48Český státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o 42,3 mld. Kč na 3,72 bilionu Kč
16:04Írán otevřel Hormuzský průliv pro obchod, podle Trumpa blokáda Íránu trvá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m