Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rogers: Ropa na 250 USD; zlato na 2 000 USD; nejatraktivnější jsou zemědělské komodity; žádné krátké pozice

Rogers: Ropa na 250 USD; zlato na 2 000 USD; nejatraktivnější jsou zemědělské komodity; žádné krátké pozice

11.12.2009 18:22
Autor: Redakce, Patria Online

Jim Rogers hovořil na Bloomberg TV o své investiční strategii. Za nejatraktivnější investici považuje komodity. Nejvíce jsou nyní stlačené ceny u zemědělských komodit, nakupoval by proto zejména v této oblasti. Například cukr se i přes svůj cenový nárůst (jeho cena je nejvýše za posledních třicet let) stále nachází 70 % pod svým historickým cenovým maximem. Ve světě se bohužel vytváří také velký nedostatek rýže a podobná situace nastala i u dalších komodit – jejich zásoby jsou často nejníže za posledních několik desítek let.

Následkem toho pravděpodobně dojde k prudkému nárůstu cen v příštích pěti, šesti letech. To vyvolá sociální nepokoje a vina bude svalována i na spekulanty a investory. Pravdou ale je, že pokud cena nevzroste, nikdo se nepůjde potit na pole 12 hodin denně, aby vypěstoval rýži. Politici, kteří budou kritizovat spekulaci, už vůbec ne.

Rogers vyprávěl, že na jednom setkání s významnými a úspěšnými investory mezi sebou provedli malý výzkum. Zjistili, že 76 % z nich nikdy nevlastnilo zlato. Rogers tím demonstruje, jaký potenciál má tato komodita z hlediska dalšího posilování její ceny. Vedle tištění peněz centrálními bankami, které v minulosti vždy vedlo k nárůstu cen aktiv včetně zlata, k němu přispívá právě i to, kolik investorů ještě zlato nevlastní. Během následujících deseti let se pak podle investora zlato dostane na 2 000 dolarů, cesta k nim ale bude zahrnovat i korekce. Podobně se bude situace vyvíjet i u cen ropy – během příštích deseti let půjdou mnohem výše, Rogers zhruba odhaduje na 200 – 250 dolarů za barel.

Rogers zopakoval, že má extrémně negativní názor na dolar, vlastní ho ale nyní o něco více než před několika měsíci, protože v současné době je na trhu tolik medvědů. To obvykle vede k rally; pokud k ní dojde - může být vyvolána i náhlou nutností pokrýt krátké pozice - Rogers říká, že „je dost chytrý na to, aby své dolary prodal". Ve svém portfoliu má však stále nejvíce zastoupenou čínskou měnu.

Rogers se domnívá, že místo toho, aby vláda institucím v problémech pomáhala, měla je nechat zkrachovat. Pokud chce teď příjmy bankéřů v zachráněných společnostech danit, je to podle ekonoma chyba, protože vyšší zdanění nikdy nic nevyřeší. Jinak řečeno: Nikomu nemělo být umožněno, aby díky vládní pomoci dostával takové bonusy, jaké nyní dostává. Vláda ovšem poskytla peníze a řekla, že je třeba spravit rozvahy a začít opět vydělávat. Nyní, když to udělali, si vláda stěžuje a chce je zdanit.

Rogers také sdělil, že nyní je jeden z mála okamžiků v jeho životě, kdy nedrží žádné krátké pozice, protože momentálně ve světě nevidí žádné příliš vysoké ceny. Je z toho nervózní, protože obvykle má těchto pozic hodně. Možným kandidátem v budoucnu by mohly být vládní dluhopisy USA.

Zdroj: Bloomberg TV


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data