Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dividendy v roce 2010 – pomalé oživení

Dividendy v roce 2010 – pomalé oživení

22.12.2009 18:16
Autor: Redakce, Patria Online

To co bylo obecně dobrým rokem pro akcie, byl hrozný rok pro investory zaměřené na dividendy. Dividendové strategie jsou populární mezi konzervativními investory, kteří hledají stálý příjem. Avšak tato finanční krize je připravila o miliardy dolarů, protože společnosti, zvláště banky a velké realitní společnosti, výplatu dividend velmi snížily. Od září 2008 do března 2009 přestaly společnosti v indexu S&P 500 vyplácet 65,4 miliard dolarů dividend. A 68 % z této částky nebylo vyplaceno z důvodu škrtů ve finančních společnostech. „Tyto škrty jsou pro dividendové investory opravdu zhoubné,“ uvádí k tomu Mitch Schlesinger zodpovědný za investice ve FBB Capital Partners. Současný dividendový výnos indexu S&P 500 je 2,16 %, což je vzhledem k historickým standardům nízko. Průměr od roku 1935 dosahuje 3,8 %. Současné dividendové výnosy jsou ale stále atraktivní ve srovnání s minimálními výnosy některých dluhopisů či peněžních fondů.

Na obzoru se však přesto objevuje naděje. Například analytik Howard Silverblatt ze společnosti Standard & Poor's předpovídá, že v roce 2010 dojde k oživení dividend. „Domníváme se, že výplata dividend se vrátí zpět, ale půjde to pomalu,“ říká Silverblatt s tím, že nového vrcholu by výplata dividend mohla dosáhnout až v roce 2013. Optimismus ohledně dividend v roce 2010 však vyžaduje jistou důvěru, že nedojde ke zhoršení ekonomiky a že by dokonce mohlo dojít k jejímu výraznému zlepšení.

Na druhé straně Cliff Draughn zodpovědný za investice v Excelsia Investment Advisors je skeptičtější. Obává se toho, že nebudou zdroje hotovosti pro dividendy. Vzhledem k poklesu příjmů se společnostem podařilo udržet výplaty dividend tím, že snížily počet pracovních míst a další výdaje. Je pravděpodobné, že v roce 2010 bude ekonomika nadále slabá, říká. Takže dojde-li k jakémukoliv nárůstu v nákladech, „zřejmě dojde k dalším škrtům v dividendách,“ říká Draughn.

Investoři zaměření na dividendy pozorně sledují zejména banky v očekávání, že tento sektor začne znovu zvyšovat dividendy poté, co je zdevastovala krize. Naděje zvýšily poslední zprávy o tom, že velké banky včetně BofA, Citi (3,42 USD, 0,00%) a Wells Fargo (27,19 USD, -0,55%) splatily vládní pomoc poskytnutou v rámci programu TARP. Banky zvyšují ziskovost díky nízkým sazbám a tvoří rezervy na pokrytí ztrát z úvěrů. Poté, co ztráty dosáhnou svého vrcholu, začnou banky opět zvyšovat výplatní poměry (poměr mezi dividendou a ziskem). Draughn se ale obává vlivu trhu komerčních nemovitostí na rozvahy bank. V některých případech banky peníze z TARP splatily proto, aby se zbavily omezení odměn uvalených ze strany federální vlády. Splacení TARP tak nebylo v zájmu akcionářů, uvádí Draughn.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data