Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Korekce

Korekce

26.1.2010 17:23

Události minulého týdne musely bezpochyby naplnit blahem srdce všech, kteří již nějakou dobu volají po hlubší a očistnější korekci na akciových trzích. Včerejší neúspěšný pokus rally byl jen sladkou tečkou za medvědí hostinou ze čtvrtku a pátku. Pětiprocentní volný pád z vrcholku, jehož jsme byli svědky, může být začátkem většího a trvalejšího poklesu. Osobně jsem příznivcem této myšlenky.

Prvním a velmi závažným důvodem pro pokles je zákopová válka, kterou už více než rok vede Obamova administrativa s bankami na Wall Street. Zpočátku se zdálo, že prezidentovi muži nebudou mít proti bankovním „vlčákům“ nejmenší šanci. Obamův útok na proprietary trading aktivity je však úderem na solar plexus pro celý systém amerického investičního bankovnictví. „Proprietary trading“, neboli obchodování na vlastní účet, je činnost, kterou banky provádějí co svět světem stojí. Přestože je jejich hlavním úkolem půjčovat klientské peníze na úrok, často se pouští na tenký led spekulace a investují do nejrůznějších jiných, rizikovějších typů investic. Není na tom nic špatného, pokud to, jako u všeho, nepřekročí zdravou míru. Podle Obamova názoru je systém zneužíván a je třeba zasáhnout. Nebudu s tím ani souhlasit ani polemizovat, jelikož to není mým záměrem a vydalo by to konec konců na velmi obsáhlý článek. Beru to jako fakt, který značně ovlivní chování trhu. Uvážíme-li , že podstatná část veškerého spekulativního tržního rizika na světě je držena hedžovými fondy a proprietary tradery v bankách, může být jakékoliv narušení tohoto status quo důvodem velkých turbulencí, přestože ještě není známo jakým způsobem a zdali vůbec k němu dojde.

Zmiňovaný včerejší hurápokus o rally v evropských obchodních hodinách, který byl následně schlazen studenou sprchou během amerického obchodování, je varovným znamením, že s poptávkou po akciích to nevypadá nijak dobře. Ještě před třemi lety by podobný páteční propad trhu o pět procent takřka nevyhnutelně vyvolal pondělní nákupní vzedmutí živené levnými penězi plynoucími do portfolií proprietary tradrů, které by odstrašilo jakýkoliv pokus o shortselling. Včera, ať už neochotou těmto lidem půjčovat nebo obecně nižší likviditou, k tomuto zpětnému reakčnímu pohybu nedošlo.

Ještě poslední střípek do mozaiky: na první pohled přehnaná ostražitost regulátorů vůči shortsellingu svědčí o přípravách na vlnu krátkých prodejů, jelikož, jak se říká, není kouře bez ohně.


Váš názor
 • Potěšen
  27.1.2010 12:20

  Jsem mile potěšen, že více lidí zná von Misese a určitě i další představitele Rakouské školy :-)
  kwon
  • Re: Potěšen
   28.1.2010 10:36

   ja jsem taky mile potesen ze taky nekdo zna Misese, Rothbarda, etc. ! jedine ten kdo zna rakouskou ekonomiskou skolu byl pripraven na krach burz, bank, pojistoven, a je taky pripraven na dalsi hlavni vlnu hyperdeflacni deprese ...
   SKF
   •  
    28.1.2010 10:38

    ... doporucuji Roberta Prechtera, jeden z mala analytiku ktery zna Misese
    SKF
 •  
  27.1.2010 9:51

  “There is no means of avoiding the final collapse of a boom brought about by credit expansion. The alternative is only whether the crisis should come sooner as a result of a voluntary abandonment of further credit expansion, or later as a final and total catastrophe of the currency system involved.” - Ludwig von Mises (1881-1973) The system needs a reset, and it’s going to get one – no matter what the masters of the universe would like you to believe.
  SKF
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data