Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orco od 1. února v samostatných divizích investiční a developerské, podle Otta se stabilizovaly ceny pronájmů kancelářských prostor

Orco od 1. února v samostatných divizích investiční a developerské, podle Otta se stabilizovaly ceny pronájmů kancelářských prostor

03.02.2010 13:57
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Text byl rozšířen: Developer Orco Property Group s platností od prvního února dělí své aktivity do dvou samostatných nezávislých divizí - investiční a developerské - v zájmu větší transparentnosti před investory. V telefonickém rozhovoru pro Bloomberg to potvrdil Aleš Vobruba, výkonný ředitel developera. Investiční divize bude vedena Martinem Gebauerem (40), v čele developerské divize bude stát Ogi Jaksič (35), uvedl Vobruba.

Ceny pronájmů kancelářských prostor ve střední Evropě se stabilizovaly a generují vyrovnané příjmy v návaznosti na obnovu ekonomik a jejich postupné opouštění recese. Uvedl dnes šéf Orca Jean Francois Ott. “Varšava je nejdynamičtějším trhem s cenami kancelářských pronájmů mezi 16 a 17 eury za metr čtvereční. Více v depresi zůstává Budapešt s cenami kolem 11 eur za metr kancelářské plochy,” uvedl Ott. “Trh s rezidenčními nemovitostmi stále zůstává nízko, ale zdá se, že již dosáhl svého dna,” uvedl k dalšímu segmentu trhu šéf Orca.

Developerská skupina Orco se zaměřuje zejména na projekty v Polsku, ČR, Maďarsku a Německu. Podle posledních zpráv z vedení společnosti se developer zaměří na projekty pouze v hlavních metropolích jednotlivých zemí. V roce 2009 Orco podle Otta odprodalo nemovitosti v objemu přes 100 milionů eur a další tři významné transakce má rozjednány v Německu.

Ott očekává, že francouzský soud, kde je Orco vedeno pod ochranou před věřiteli, rozhodne o prodloužení splatnosti dluhopisů firmy a nový obchodní plán pomůže firmě navrátit finanční zdraví. Podle Otta se Orcu již podařilo přejednat podmínky většiny z bankovních úvěrů a v současnosti má rozpracováno přibližně 40 projektů, z nichž 15 je v různých stádiích výstavby. “Od bank jsme získali mnohem vice likvidity, než s jakou jsme počítali,” uvedl Ott k jednáním s bankami. Poměr zadlužení vzrostl z 67 procent v polovině roku 2009 na současných 80 procent a celková hodnota dluhu přesáhla 1,5 miliardy eur.

Při pronájmu svých prostor v Praze, Berlíně a Budapešti se chce developer zaměřit na klientelu z řad malých a středních podniků a samostatných podnikatelů typu například lékařů. Podle vedení Orca by příjmy z tohoto typu pronájmů měly reprezentovat přibližně desetinu celkových tržeb z pronájmu za rok.

11. ledna podala na Orco žalobu společnost Carilo Ltd., ohledně “obcházení zákonů domovské země” a krácení akcionářů na jejich právech uchýlením se pod ochranu před věřiteli ve Francii. Podle Otta doposud společnost Orco Property Group nebyla o podání žaloby oficiální cestou informována.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.03.2026
8:54Rozbřesk: Koruna pod tlakem silného dolaru a nižší inflace. Ropa jde nahoru, dolar opět sílí
8:44Asijské akcie pookřály, Anthropic znovu jedná s Pentagonem, evropské futures v záporu  
8:40Obrana, bydlení, kultura. Poslanci navrhují přesuny v rozpočtu za 240 miliard korun
6:03Goldman Sachs: V USA se na akciích začíná mnohem více rozlišovat, investoři budou dál rotovat směrem od nich
04.03.2026
22:00Silná makrodata podpořila hlavně technologické akcie; Bitcoin +8 %  
17:48Apple zlevňuje vstup do svého ekosystému. Nový MacBook Neo může změnit pravidla hry
17:43Na povrchu se zase tolik měnit nemusí, ale pod ním se to úplně převrátilo
17:06Lodní doprava Hormuzským průlivem se kvůli válce snížila o 90 procent
16:02S&P 500 testuje klíčové úrovně. Trh balancuje mezi odrazem a korekcí  
15:04Skupina CSG a Eurenco postaví na Slovensku továrnu na náplně do munice
14:20Blog ECB: AI bude možná pracovní místa vytvářet, než rušit. Prozatím
12:37AI dokáže předvídat 70 procent rozhodnutí správců aktiv, hodnota se ale skrývá ve zbytku
11:34Trhy přestávají panikařit kvůli Íránu a dopoledne se zvedají, napětí zůstává  
11:18Nejhorší den za půl století. Jihokorejský akciový index se propadl o 12 procent
11:10Slušný výhled, ale stejně pod odhady. Bayer nadále svazují soudy v USA
10:38Česká inflace poklesla kvůli potravinám
10:00Adidas zklamal výhledem. Akcie padají, investoři zůstávají nervózní
8:56Rozbřesk: Sníží NBP sazby v době, kdy ropa a plyn letí vzhůru a zlotý slábne?
8:45Asie v panice, ropa dál roste a private credit pod tlakem. Evropské futures v zeleném!  
8:30Trump: Španělsko je hrozné, ukončím veškerý obchod. Zajistíme ochranu plavidel v Hormuzu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.