Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Inflace v lednu 2010 mírně pod prognózou (komentář centrální banky)

ČNB: Inflace v lednu 2010 mírně pod prognózou (komentář centrální banky)

9.2.2010 13:43
Autor: 

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v lednu 2010 meziročně o 0,7 %. Oproti závěru loňského roku se tak inflace na začátku roku letošního snížila a pohybovala se pod spodním okrajem tolerančního pásma okolo nového 2% cíle ČNB, platného od začátku roku 2010. Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, činila v lednu 2010 -0,3 %.

Změny nepřímých daní, uskutečněné v rámci souboru opatření směřujících ke zmírnění schodku státního rozpočtu, byly v lednu hlavním hybatelem meziměsíčního růstu spotřebitelských cen, který dosáhl 1,2 %. Dle orientačního propočtu ČSÚ se zvýšení základní i snížené sazby DPH z 19 % na 20 %, resp. z 9 % na 10 % a zvýšení spotřebních daní pohonných hmot a alkoholických nápojů projevilo v meziměsíčním přírůstku indexu spotřebitelských cen v lednu příspěvkem ve výši 1 procentního bodu. To je zhruba v souladu v prognózou ČNB.

V porovnání s aktuální prognózou ČNB byla celková meziroční inflace v lednu 2010 o 0,2 procentního bodu nižší. Za odchylkou lednové inflace od prognózy stála zejména nižší korigovaná inflace bez pohonných hmot. Vyšší než očekávaný byl naopak růst cen pohonných hmot. Prognóza cen potravin a regulovaných cen se zhruba naplnila.

Přes mírnou odchylku od prognózy je pozorovaný cenový vývoj v lednu v souladu s celkovým vyzněním aktuální prognózy. Podle ní by měla celková inflace v dalším průběhu roku 2010 růst a ve druhé polovině roku se vlivem daňových změn dostat až mírně nad 2% cíl. V horizontu měnové politiky, tj. v první polovině roku 2011, se bude nacházet poblíž inflačního cíle. Měnověpolitická inflace se bude od začátku letošního roku nacházet pod celkovou inflací (vlivem změn nepřímých daní). Na horizontu měnové politiky se pak bude zezdola přibližovat k cíli ČNB.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data