Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSSD a zelení požadují zrušení

ČSSD a zelení požadují zrušení "anonymních" akcií

11.2.2010 8:37
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) a Strana zelených (SZ) hodlají zakročit proti korupci zákazem listinných akcií na majitele, které umožňují anonymní vlastnictví akciových společností; vláda je však k zákonu skeptická. Sněmovna má zákon projednat ve čtvrtek na mimořádné 71. schůzi.

Hlavními předkladateli jsou Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Ondřej Liška (SZ). Zákon by měl učinit přítrž listinným akciím na majitele tím, že by existenci akcií na majitele umožnil jen v zaknihované podobě. Společnosti s takovouto vlastnickou strukturou by měly rok od účinnosti zákona na to, aby své akcie převedly na jméno, nebo do zaknihované podoby.

Se zněním zákona však nebyla spokojena vláda, která k návrhu zaujala jen neutrální stanovisko. Podle vlády hrozí, že by touto právní úpravou klesla konkurenceschopnost českého právního řádu ve srovnání se zahraničním, kde je takováto forma vlastnictví umožněna. Vláda se dále obává zbytečně vysokých nákladů, které by společnosti musely vynaložit při změně formy svých akcií.

Vláda zákon označuje za nevyvážený, protože podle jejího stanoviska silně zasahuje do vlastnického práva, které je zaručováno českou ústavou a Listinou základních práv a svobod, ale není nikde zaručeno, že skutečně přinese takovou transparentnost, jakou předkladatelé slibují. Panují též obavy, že transparentnost se nezvýší, protože existuje řada jiných způsobů, jak ukrýt skutečného vlastníka společnosti.

Zákonu jsou v neposlední řadě vyčítány technické nedostatky. V prvé řadě fakt, že by stačilo novelizovat již existující legislativu místo toho, aby byl předkládán zcela nový zákon.

Listinné akcie na majitele však představují dlouhodobý problém, protože tyto anonymní společnosti umožňují, aby zadavatelem a příjemcem státní zakázky byla jedna a ta samá osoba. Přitom není možné prokázat, že jde o střet zájmů. Jen v loňském roce například podle statistik vyhrály anonymní akciové společnosti přes 260 výběrových řízení na veřejné zakázky.


Váš názor
 • že by?
  11.2.2010 9:39

  Že by 1. logický návrh z dílny Parobkovy strany? Tahle lumpárna se měla zakázat už dávno - Hřebíček jako ministr pak může tvrdit, že nevlastní VIAMONT, Bém jako primátor, že neví kdo je Hugges nebo jk se ta firma menuje....:-(
  ????
  • nevím, co je na tom logického
   11.2.2010 11:18

   a nevím, proč rušit jeden z nejstarších institutů soukromého práva, běžný kdokoli po světě, když stačilo (nebo by stačilo) dát do zákona o veřejných zakázkách (který se připravoval dlouho a legisl. experti ČSSD se na něm jistě podíleli) větu, že akcionáři AS usilujících o veřejné zakázky musí být známi, popř. aby měla akcie na jméno. Mimochodem, když bude mít úředníkova babička z matčiny strany nebo jeho kámoš ze střední školy AS nebo SRO, a o zisk se budou dělit, taky se nic nepozná, a žádná korupce se nezamezí.
   Blake
   • Re: nevím, co je na tom logického
    11.2.2010 15:19

    ok možná jo, ale taková firma byneměla dostat státní zakázku ani za 1Kč.... to je můj názor....
    ????
   • Re: nevím, co je na tom logického
    11.2.2010 11:24

    jsou dve moznsoti, bud je to pro mozky nasich politiku prilis slozite nebo prilis drahe (ve smyslu, ze by jiz diky transpatrentnosti procesu nedostavali lakave a dodnes samozrejme odmeny za priklepnuti zakazkek)
    Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y