Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O lži

O lži

15.2.2010 9:25

Finančně investorské defilé „průšvihů“ roku 2010, stejně jako ZOH ve Vancouveru, zahájila s plnou pompou výprava Řecka. Kdysi kolébka západní civilizace, dneska ekonomický propadlík Evropské unie oděný v modrobíle pruhovanou vlajku už pomalu opouští podium a na jeho místo přichází početnější výprava celá v rudém se zlatou pěticípou hvězdou na hrudi, zástupci Číny.

Poslední kusé ekonomické zprávy ze země středu nám dávají pocítit jeden velký rozdíl mezi našim světem , kde je právo na informaci samozřejmostí, a světem komunistické Číny, kde je informace pouze nástrojem k manipulaci obyvatelstvem. Spekuluje se o obrovské bublině na čínském nemovitostním trhu, ale konkrétních čísel je tak málo, že se používají jen velmi vágní a nekvantifikované argumenty. Pohled z okna mrakodrapu pekingského finančního centra, který dává nahlédnout do neobsazených pater svých sousedů, slouží jako důkaz o vysokém procentu vacancies. Pamatuju si na podobné video, které natočil už zhruba před rokem Hugh Hendry http://www.youtube.com/watch?v=ektMQGbW3wk, kde nás prováděl ulicemi čínského velkoměsta a ukazoval jeden za druhým prázdné a neobsazené administrativní budovy. Uběhl rok a nic se nestalo.

Zoufale pravdivá se zdá také pasáž z knihy Jaspera Beckera: Čína na přelomu století. Autor píše: „Uzavřenost před světem a manipulování s informacemi byly po dlouhou dobu považovány za jednu z hlavních podmínek úspěšné vnitřní i zahraniční politiky...byrokratický aparát,který prostupuje všemi vrstvami čínské společnosti prosije a upraví každou informaci tak, aby sloužila zájmům nadřízených...většina statistik vzniká na objednávku propagandy“ . Kniha vyšla v roce 2000. Od té doby uběhla jistě spousta vody a svět vypadá trochu jinak, avšak některé zvyky se mění jen velmi těžko, obzvláště, když plní svůj účel.

Čtěte také další sloupky autora:

Pusté mrakodrapy v Pekingu, město duchů Ordos na severu země http://www.youtube.com/watch?v=0h7V3Twb-Qk, nebo druhý největší shopping mall na světě zející prázdnotou jsou jistě pádným důkazem neefektivity investic v Číně, nikdy však nemohou nahradit poctivou a nezávislou statistiku zevrubně analyzující celou ekonomiku, na jejímž základě bychom mohli přijmout nějaké smysluplné rozhodnutí.

Zapomeňme na to, že někdy budeme do detailů vědět, co se děje v komunistické Číně. Pokud nemovitostní bublina praskne, západní investoři budou ti poslední, kteří se o tom dovědí. Mějme na paměti ještě jednu důležitou věc. Vládcové v Číně vědí, že jakákoliv hlubší ekonomická krize přinese také krizi politickou. Proto se budou snažit udělat cokoliv, aby ji odvrátili. I lhát.


Váš názor
 • Statistiky
  15.2.2010 10:30

  Statistiky nefalšuje jen Čína a Řecko, ale obecně snad téměř všechny země na světě. Náš pan premiér to ve vedení ČSÚ dělal také a dělal to i Greenspan a další. Proto nemá nejmenší smysl je sledovat, pouze se hodí k tomu, že můžete vědět, co si myslí dav a ten bývá velmi často dosti mimo.
  Albi
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data