Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká First Solar se zapojila do evropského projektu výstavby solárních elektráren Desertec

Americká First Solar se zapojila do evropského projektu výstavby solárních elektráren Desertec

16.03.2010 18:01
Autor: ČTK

Los Angeles (ČTK) - Americká společnost First Solar se zapojila do projektu výstavby solárních elektráren Desertec. Projekt za 400 miliard eur (asi 10,2 bilionu Kč) si klade za cíl, že do roku 2050 bude spotřebu energie v Evropě z 15 procent krýt prostřednictvím sítě obnovitelných zdrojů energie. Management First Solar uvedl, že firma se prozatím zapojuje na období tří let.

First Solar uvedla, že je prvním výrobcem fotovoltaických článků, který se do projektu zapojuje. Desertec má být svým rozsahem největším projektem na světě a bude využívat slunečního svitu na Sahaře. Energie, která bude z tohoto projektu pocházet, se bude spotřebovávat jak na tamních trzích, tak v Evropě.

Projekt se původně zaměřoval na solární tepelnou technologii, které dávali přednost hlavní členové projektu Desertec z řad rozvodných společností. Mezi ně patří například německé koncerny E[.]ON a RWE. Tato technologie spočívá v tom, že sluneční paprsky zahřívají kapalinu, která pohání turbíny.

Pro analytiky je velkým překvapením, že se projekt otevřel i menším výrobcům fotovoltaických článků. Ti používají odlišnou technologii, kdy se sluneční paprsky mění přímo na elektřinu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2026
6:07Moody’s: Ekonomika na hraně recese. Do ní by šla s cenami ropy u 125 dolarů za barel
04.06.2026
22:00Broadcom negativně překvapil absencí pozitivního překvapení  
17:08Když ekonomiku řídí stát…
16:39ČNB nechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:34PrizePicks mění profil Allwynu, digitál už tvoří téměř polovinu herních výnosů. Titul zařazujeme na watchlist  
14:40Reakce investorů je přehnaná, tvrdí analytici Morningstar k poklesu evropských zbrojařů. Věří zejména Rheinmetallu
14:02Novo Nordisk bude v Česku vyrábět látky pro léky na cukrovku a obezitu
13:06RWE: Korekce může odeznít, na silné pozici se nic nemění
12:04Mzdy na začátku roku překonaly 8 %, co na to ČNB?  
11:02Včerejší pokles zpečetil Broadcom, Evropa ale dopoledne zvedá hlavu  
10:31Inflace v květnu zpomalila na 2,1 procenta
10:30ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:10Slabší výhled poslal akcie Broadcomu dolů až o 14 procent
10:00Průměrná mzda v prvním čtvrtletí přesáhla 50 tisíc, reálně stoupla o 6,4 procenta
9:28ČEZ, a.s.: Vnitřní informace: Skupina ČEZ podepsala úvěrovou smlouvu
8:51Rozbřesk: Všechny negativní šoky pro ekonomiku USA válcuje pozitivní příběh umělé inteligence.
8:39Naděje na příměří mezi Izraelem a Libanonem, Broadcom po výsledcích padá. Evropa zahájí negativně  
8:27Bloomberg: Vstupem SpaceX na burzu se mohou obohatit Trumpovi úředníci
6:08Další korekce, pak rally a výjimečný rok 2027?
03.06.2026
22:03Americké technologie korigují níže  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst