Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Grass is Green on the Other Side

Grass is Green on the Other Side

24.03.2010 9:44

Za devatero horami a devatero řekami leží v americké Alabamě třicetitisícové město Prichard. Nebylo by na něm nic výjimečného, kdyby již šest měsíců nemělo problémy se splácením svých závazků a nefungovalo v konkurzním režimu. Není důležité, zdali se do finančních problémů dostalo kvůli současné ekonomické krizi nebo nějaké jiné chybě, podstatné je, že není schopno plnit finanční závazky vůči svým penzistům - bývalým zaměstnancům. Aby nebyly, kvůli jejich množícím se žalobám, ohroženy jiné funkce městské správy, požádalo zastupitelstvo v říjnu minulého roku soud o ochranu před věřiteli. Potud fakta, v americkém kontextu nijak neobvyklá. Naladěn trvale na řeckou notu, začal jsem po přečtení výše zmíněného trochu meditovat a snažil jsem si představit, jak by vypadalo řešení podobné situace po evropsku. Pomalu a jistě mi v mysli vyvstával zřetelný obraz natažené anonymní dlaně směřující k nejbližšímu nadřízenému orgánu, žádající bezostyšně chybějící peníze. Dlaň byla pečlivě vymodelována z laminátu a zvětšena do monstrózních rozměrů sochařem Davidem Černým, nabarvena v řeckých barvách a umístěna na sousoší Entropa jako memento evropského způsobu myšlení.

Čtěte také další sloupky autora:

Americký prezident Obama prosadil v americkém parlamentu, přes nesouhlas většiny veřejnosti, revoluční změnu ve zdravotním pojištění a přiblížil tak USA blíže evropskému sociálnímu modelu. Člověk hledající pevný bod v ekonomickém chaosu současnosti je zmaten, jelikož bylo flagrantně popřeno to, co doposud platilo. Jak je možné, že Američané, kteří bezvýhradně prosazovali svobodný ekonomický systém, zodpovědnost jedince za vlastní osud a byli vzorem pro všechny odpůrce evropského sociálního státu, tak najednou obrátili? Cožpak chtějí řešit za několik desítek let problémy podobného ražení, jako řešíme v Evropě nyní? Nenapadá mě nic jiného než otřepané rčení použité v nadpisu.

Myslím, že není nutno propadat hysterii a apriori odsuzovat kterýkoliv ze dvou modelů, ať evropský či ten americký. Každý z nich má svá pozitiva i negativa a jak je vidět, pro jednu i druhou stranu má ten cizí jistou přitažlivost. Život je navíc tak krátký, že se těžko dožijeme chvíle, kdy bude možno s čistým svědomím a vědeckým přesvědčením prohlásit, který z nich je ten jediný správný. Jak říká klasik: „Dinosauři to vědí nejlépe, z dlouhodobého hlediska nás čeká stejný osud.“


Váš názor
  •  
    24.03.2010 21:44

    S nazory na zdravotni pojisteni v USA je u nas v CR trochu zmatek. Americane tou zmenou neslevuji ze svych nazoru na zodpovednost jedince za svuj osud, ale naopak umoznuji jedincum tu zodpovednost mit. Nejvetsim problemem totiz je, ze v USA mate pojisteni a dokud platite a pojistovnu nic nestojite, vse je v poradku. Kdyz vsak onemocnite zavaznou chorobou (rakovina, roztrousena skleroza, psychicke nemoci), tak pojistovna udela vse pro to, aby se Vas zbavila. A verte ze na to maji sve paky. Nejste-li pojisten pres zamestnavatele, muzou vam jednoduse vypovedet smlouvu, stejne tak, pokud ztratite praci. Nejhorsi kombinace pak je - dostanete rakovinu, za dovolenou se nevylecite, ztratite praci (kdo by si drzel zamestnance, ktery je porad marod) a po uplynuti ochranne lhuty (1-3 roky) vas vykopne i zdravotni pojistovna a muzete si lecbu hradit sam. I kdyz se z toho nakonec dostanete, nikdo Vas uz nepojisti, protoze mate "preexisting conditions" Tech 30 mil. nepojistenych Americanu neni o tom, ze si ti lide nechteli platit (i kdyz cast asi jo) ale spis o tom, ze jsou nepojistitelni, pro pojistovny prilis rizikovi. Nepojistenym Americanum pak nezbyva nez si vse platit (kdyz na to maji) a nebo resit jen akutni veci na pohotovosti. Tam je sice osetri, ale kdyz nemaj na zaplaceni, tak se cena rozuctuje ostatnim pacientum. Mnohem horsi a drazsi reseni nez verejna zdravotni pojistovna. Jsem pravicak a konzervativec, spoluucast povazuju za dulezitou a nelibi se mi prikaz ze kazdy pojisteni mit musi. Ale na druhou stranu si myslim, ze kazdy kdo chce by mel mit tu moznost si zaplatit zakladni zdravotni kryti. Ta reforma neni idealni, public option nezavadi, ale je to zacatek na kterym se bude dat stavet, lepsi, mnohem, nez soucasny stav...
    Pojistenec v USA
Aktuální komentáře
24.06.2026
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky
11:23Vzniká ČEZ Energy. Prodej až 49% podílu může financovat odkup minorit
10:51Korekce na techu zrychlila v Koreji a pokračuje dál na západních trzích  
10:49Aktivita v eurozóně dál klesá, tempo se ale zmírňuje
9:23Rozbřesk: Maestro Greenspan položil základ nezávislého centrálního bankovnictví

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    16:00USA - Prodeje nových domů