Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Grass is Green on the Other Side

Grass is Green on the Other Side

24.03.2010 9:44

Za devatero horami a devatero řekami leží v americké Alabamě třicetitisícové město Prichard. Nebylo by na něm nic výjimečného, kdyby již šest měsíců nemělo problémy se splácením svých závazků a nefungovalo v konkurzním režimu. Není důležité, zdali se do finančních problémů dostalo kvůli současné ekonomické krizi nebo nějaké jiné chybě, podstatné je, že není schopno plnit finanční závazky vůči svým penzistům - bývalým zaměstnancům. Aby nebyly, kvůli jejich množícím se žalobám, ohroženy jiné funkce městské správy, požádalo zastupitelstvo v říjnu minulého roku soud o ochranu před věřiteli. Potud fakta, v americkém kontextu nijak neobvyklá. Naladěn trvale na řeckou notu, začal jsem po přečtení výše zmíněného trochu meditovat a snažil jsem si představit, jak by vypadalo řešení podobné situace po evropsku. Pomalu a jistě mi v mysli vyvstával zřetelný obraz natažené anonymní dlaně směřující k nejbližšímu nadřízenému orgánu, žádající bezostyšně chybějící peníze. Dlaň byla pečlivě vymodelována z laminátu a zvětšena do monstrózních rozměrů sochařem Davidem Černým, nabarvena v řeckých barvách a umístěna na sousoší Entropa jako memento evropského způsobu myšlení.

Čtěte také další sloupky autora:

Americký prezident Obama prosadil v americkém parlamentu, přes nesouhlas většiny veřejnosti, revoluční změnu ve zdravotním pojištění a přiblížil tak USA blíže evropskému sociálnímu modelu. Člověk hledající pevný bod v ekonomickém chaosu současnosti je zmaten, jelikož bylo flagrantně popřeno to, co doposud platilo. Jak je možné, že Američané, kteří bezvýhradně prosazovali svobodný ekonomický systém, zodpovědnost jedince za vlastní osud a byli vzorem pro všechny odpůrce evropského sociálního státu, tak najednou obrátili? Cožpak chtějí řešit za několik desítek let problémy podobného ražení, jako řešíme v Evropě nyní? Nenapadá mě nic jiného než otřepané rčení použité v nadpisu.

Myslím, že není nutno propadat hysterii a apriori odsuzovat kterýkoliv ze dvou modelů, ať evropský či ten americký. Každý z nich má svá pozitiva i negativa a jak je vidět, pro jednu i druhou stranu má ten cizí jistou přitažlivost. Život je navíc tak krátký, že se těžko dožijeme chvíle, kdy bude možno s čistým svědomím a vědeckým přesvědčením prohlásit, který z nich je ten jediný správný. Jak říká klasik: „Dinosauři to vědí nejlépe, z dlouhodobého hlediska nás čeká stejný osud.“


Váš názor
  •  
    24.03.2010 21:44

    S nazory na zdravotni pojisteni v USA je u nas v CR trochu zmatek. Americane tou zmenou neslevuji ze svych nazoru na zodpovednost jedince za svuj osud, ale naopak umoznuji jedincum tu zodpovednost mit. Nejvetsim problemem totiz je, ze v USA mate pojisteni a dokud platite a pojistovnu nic nestojite, vse je v poradku. Kdyz vsak onemocnite zavaznou chorobou (rakovina, roztrousena skleroza, psychicke nemoci), tak pojistovna udela vse pro to, aby se Vas zbavila. A verte ze na to maji sve paky. Nejste-li pojisten pres zamestnavatele, muzou vam jednoduse vypovedet smlouvu, stejne tak, pokud ztratite praci. Nejhorsi kombinace pak je - dostanete rakovinu, za dovolenou se nevylecite, ztratite praci (kdo by si drzel zamestnance, ktery je porad marod) a po uplynuti ochranne lhuty (1-3 roky) vas vykopne i zdravotni pojistovna a muzete si lecbu hradit sam. I kdyz se z toho nakonec dostanete, nikdo Vas uz nepojisti, protoze mate "preexisting conditions" Tech 30 mil. nepojistenych Americanu neni o tom, ze si ti lide nechteli platit (i kdyz cast asi jo) ale spis o tom, ze jsou nepojistitelni, pro pojistovny prilis rizikovi. Nepojistenym Americanum pak nezbyva nez si vse platit (kdyz na to maji) a nebo resit jen akutni veci na pohotovosti. Tam je sice osetri, ale kdyz nemaj na zaplaceni, tak se cena rozuctuje ostatnim pacientum. Mnohem horsi a drazsi reseni nez verejna zdravotni pojistovna. Jsem pravicak a konzervativec, spoluucast povazuju za dulezitou a nelibi se mi prikaz ze kazdy pojisteni mit musi. Ale na druhou stranu si myslim, ze kazdy kdo chce by mel mit tu moznost si zaplatit zakladni zdravotni kryti. Ta reforma neni idealni, public option nezavadi, ale je to zacatek na kterym se bude dat stavet, lepsi, mnohem, nez soucasny stav...
    Pojistenec v USA
Aktuální komentáře
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data