Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch uštědřil downgrade Portugalsku, euro i trhy reagovaly poklesem

Fitch uštědřil downgrade Portugalsku, euro i trhy reagovaly poklesem

24.3.2010 11:22

Text byl doplněn:

Agentura Fitch Ratings dnes ukázala prstem na dalšího člena eurozóny s napjatou fiskální politikou - snížila rating Portugalska. Fitch zhoršil hodnocení dlouhodobých závazků Portugalska v domácí i cizí měně na „AA-„ z doposud platného ratingu Issuer Default Ratings na úrovni „AA“. Výhled ratingu je podle dnešní zprávy agentury „negativní“ a další snižování ratingu země tak není vyloučeno. Na rozdíl od Řecka si však Portugalsko stále uchovává ratingovou známku v investiční kategorii. Evropské trhy v reakci na downgrade odevzdaly dopolední zisky a vrátily se na nulu, euru oslabila na svá dnešní minima 1,3345 USD/EUR.

„Snížení ratingu je odrazem výrazného zhoršení výkonu veřejných rozpočtů v roce 2009, kdy celkový schodek vládních financí dosáhl 9,3 % HDP, oproti naší poslední prognózy ze září minulého roku na úrovni 6,5 % HDP,“ vysvětluje Fitch v dnešní zprávě a dodává, že současná situace je velkou výzvou pro portugalskou vládu. „Vláda bude muset realizovat významná opatření pro konsolidaci rozpočtu i nad rámec letošního upouštění od fiskálních stimulů, aby dosáhla cíle schodku 3 % HDP v roce 2013. Pokud se to vládě povede dosáhne poměr zadluženosti země k HDP vrcholu na 90% úrovni v roce 2013.“

Fitch dále uvedl, že vyhlídky portugalské ekonomiky na oživení jsou slabší než u ostatních zemí eurozóny, což vyvolá ve střednědobém výhledu zvýšený tlak na veřejné finance a zhorší schopnost vlády splácet duhy. Podle analytiků sice nebude mít krok agentury na samo Portugalsko větší vliv, přispěje však k širší krizi státních dluhů v zemích eurozóny, vyvolané dluhovou krizí v Řecku.

Portugalsko na začátku měsíce představilo úsporný plán, díky kterému by se měl rozpočtový deficit země do roku 2013 snížit na 2,8 procenta hrubého domácího produktu z 8,3 procenta HDP očekávaných v letošním roce. Plán zahrnuje například omezení sociálních dávek a výdajů na zaměstnance ve veřejném sektoru, prodej státního majetku a vyšší daně pro bohaté.

Záhy po představení úsporného plánu Portugalsko po vzoru Řecka realizovalo aukci státních dluhopisů a i zde tato souslednost kroků přinesla nečekaný zájem ze strany investorů. Státní úřad pro dluhopisy uvedl, že získal celkem nabídky na koupi obligací za 1,58 miliardy eur. Původně chtěl přitom získat prodejem jen 750 milionů. Diky převisu poptávky Portugalsko nakonec získalo prodejem dluhopisů 990 milionů eur.

(Zdroj: Fitch Ratings, Bloomberg, AP, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data