Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Optimismus roste... denní přehled Trhy, data, výsledky

    Optimismus roste... denní přehled Trhy, data, výsledky

    01.04.2010 17:55
    Autor: Research, Patria Finance

    ČR:
    Schodek vládního sektoru za loňský rok byl revidován z 6,6 % na 5,9 % HDP (215 mld. Kč). Naše prognóza na letošní rok počítá s celkovým schodkem veřejných financí 195 mld. , tj. 5,3 % HDP. Státní rozpočet dosáhl ke konci března deficitu 46 mld. .

    Index nákupních manažerů se v březnu zvýšil na 56,8 bodu z únorových 54,3 bodu při zlepšení všech pěti dílčích subindexů. Méně optimismu nabízí stejný index v Polsku, kde stoupl pouze o 0,1 bodu na 52,5 bodu. V Maďarsku se tento indikátor snížil z 56 na 54,4 bodu.

    Polsko dnes potvrdilo informace médií, že čtyři společnosti včetně ČEZ a Enea postoupily v tendru o polské elektrárny. Tyto společnosti budou moci provést hloubkovou prověrku v polských elektrárnách Pontnów-Adamów-Konin a ve dvou přilehlých dolech.

    Evropa:
    V eurozóně index nákupních manažerů stoupl z 56,3 na 56,6 bodu, finanční trhy čekaly stagnaci. V Německu dokonce poskočil z 59,6 na 60,2 bodu. Maloobchodní tržby přitom v Německu v únoru klesly o 0,4 % po předchozím snížení o 0,5 %, ačkoli se čekala jejich stagnace.

    Primární emise akcií v Evropě letos vedou nad americkými nejvyšším rozdílem od roku 2007. Společnosti v západní Evropě upsaly přes IPO akcie v hodnotě 6 mld. USD, o 69 % více než v USA.

    USA:
    V USA se index nákupních manažerů (ISM) také zlepšil. Z únorových 56,5 vystoupal na 59,6 bodu a překonal odhad trhu na úrovni 57 bodu. Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti minulý týden klesl na 439 tis. z 445 tis. o týden dříve. Celkový počet vyplácených dávek se změnil jen minimálně a činí 4662 tis.

    Americká Mezinárodní komise pro obchod prověří nařčení taiwanské HTC z porušení patentů vlastněných Applem. Spor by v extrémním případě mohl vyústit až do zákazu telefonů HTC na americkém trhu.

    Akcie výrobce smartphonů Blackberry, kanadské Research In Motion, odepisují téměř 5 % poté, co společnost prohlásila, že průměrné ceny jejích telefonů klesají. Tržby v minulém kvartálu dosáhly úrovně 4,1 mld. USD oproti očekávaným 4,3 mld. USD. Společnost očekává ve fiskálním 1Q10 EPS alespoň 1,31 USD při tržbách v rozmezí 4,25-4,45 mld. USD.

    Ostatní:
    Naposledy o indexu nákupních manažerů: V Číně v březnu stoupl na 55,1 bodu z únorových 52 bodů. Jak je vidět, Evropa, Amerika i Asie jsou zaplaveny optimismem.

    Cena ropy vystoupala na 17měsíční maximum těsně pod 85 USD/barel. Pozitivně se projevil optimismus ohledně ekonomického oživení, který vyvolaly dnešní indexy nákupních manažerů.


    Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na devizových trzích a přehled očekávaných událostí následujícího dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.

     


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    25.08.2026
    22:01Americké trhy dnes mírně posilují  
    16:55AI jako technologicko-ekonomický bonus, nebo uchovatel trendu?
    16:35Čínské značky mohou do deseti let v Evropě vyrábět 1,5 milionu aut ročně
    14:42Akcie Nvidie zlevnily. Nižší násobek budoucích zisků ale nemusí znamenat podhodnocení
    12:20Investoři reagují na dopady klimatických extrémů. V centru pozornosti je chlazení, zemědělství nebo i maloobchod  
    11:22Dluhopisy v klidu, ropa níž. Akcie se dopoledne opatrně zvedají  
    10:58Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    10:35Cena bitcoinu poprvé od května překonala 80 000 dolarů
    10:28Goldman Sachs: Jediní, kdo na AI zatím vydělávají, jsou polovodiče
    9:02Rozbřesk: Napětí na americkém dluhopisovém trhu roste. Podaří se Trumpovi zkrotit výnosy?
    8:47USA oznámily sankce proti Íránu, bitcoin už nad 80 tisíci dolary  
    24.08.2026
    22:03Wall Street zahájila týden opatrně: Investoři vyhlížejí výsledky Nvidia  
    17:20Dluhy, akcie a umělá inteligence
    16:56Vláda: Peníze z EU by v ČR po roce 2028 měly směřovat na dopravu či energetiku
    16:33FT: Místo nejvyspělejšího modelu Anthropiku firmy preferují levnější nástroje
    15:55PODCAST Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    15:53Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    13:16CSG dodá mostní automobily za více než miliardu korun do Evropy nebo Asie
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board