Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké banky podpořily tažení proti Basel III, BNP čeká 10% negativní dopad na zisky bank v Evropě

Americké banky podpořily tažení proti Basel III, BNP čeká 10% negativní dopad na zisky bank v Evropě

15.04.2010 18:06
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Velké americké banky se připojily k tažení proti chystané podobě nových pravidel bankovní regulace Basel III ze strany evropských bank. JPMorgan Chase & Co, Wells Fargo a Fifth Third Bancorp na privátní schůzce s americkými regulátory uvedli, že plán, jehož zadání je nastavit nová pravidla tak, aby se nemohla opakovat finanční krize v její poslední podobě, stojí na špatných předpokladech ohledně dopadů rizik. Na národní regulatory podobných způsobem tlačí evropské banky v čele s Deutsche Bank, HSBC a dalších 150 evrospských finančních institucí.

Banky, lobisté a další subjekty mají čas do zítřka, aby podali svá stanoviska k návrhu Basel III výboru při Bance pro mezinárodní platby (BIS), který novou regulaci připravuje. “Pokud regulátoři zajdou daleko, u bank se pravidla projeví omezením jejich aktivit a úvěrování, což dopadne na útlum ekonomické aktivity,” varují banky skrze svou asociaci pro finanční trhy v Evropě. “Podporuji zvýšení kapitálové stability finančního sektoru, ale navržená pravidla stojí na značných koncepčních nedostatcích a povede k nutnosti navyšování kapitálu a zadlužování,” uvádí šéf Deutsche Bank Josef Ackermann.

Analýza BNP Paribas dochází k závěru, že u evropských bank by roční ziskovost klesla vlivem Basel III navíc při zohlednění připravované bankovní daně o 10 % na úrovni zisku na akcii. Podle analýzy JPMorgan bude muset sedm největších evropských bank, mezi něž patří i RBS, Commerzbank či Credit Agricole, navýšit kapitál o 60 miliard eur, aby splnily pravidla Basel III. “Striktní požadavky regulátorů ohrozí základní funkci bank financovat ekonomiku,” uvedl šéf Evropské bankovní federace sdružujíící vice než 5 tisíc finančních subjektů Robert Priester. Šéf Société Générale měl na soukromé schůzce z významnými investory banky uvést, že nová pravidla pravděpodobně změkčena budou. Do připravovaných pravidel Basel III se v komentáři k výsledkům Erste Bank za rok 2009 v únoru opřel take její CEO Andreas Treichl. Ve svém vystoupení ve Vídni se Andreas Treichl nepřímo „opřel“ do stávající podoby návrhu nové verze regulatorních pravidel Basel III. „Neumím si představit, že pravidla Basel III projdou v nyní navrhované formě,“ uvedl s odhadem, že stávající podoba by znamenala negativní dopad na Tier 1 v rozsahu přibližně 250 bazických bodů podle propočtů banky,” uvedl. Treichl také s novými pravidly provázal otázku splacení státní pomoci bance. „O splacení nebudeme uvažovat do té doby, dokud nebudou jasná nová pravidla,“ uvedl. Zároveň ale zdůraznil, že pro Erste Bank Basel III potřebu dalšího navyšování kapitálu neznamená.

BNP Paribas ve své analýze dochází k závěru, že bankovní sektor bude potřebovat 1,4 bilionu EUR dlouhodobého financování na to, aby dokázal vyhovět novým pravidlům. Dále poznamenává, že za nadpoloviční zlepšování ziskovosti bankovního sektoru v letech 2009-2011 nebude zodpovídat zlepšení poptávky na trhu, ale pouze pokles podílu špatných úvěrů. Celkově na evropský bankovní sektor drží doporučení “neutral”. 

Celkově analýza dochází k závěru, že by pravidla snížila jádrový poměr kapitálové přiměřenosti Tier 1 například u britské banky Lloyds Banking Group či u francouzské Crédit Agricole až k úrovni pouhých 4 procent. Pro Barclays by náklady spojené s adaptací na Basel III mohly dosáhnout až 17 mld. GBP. Z vystavenějších bank dopadnou trvrději změny podle odhadů také na HSBC a samotnou BNP Paribas. Dle dostupné analýzy Credit Suisse by změny v rámci návrhů Basel III mohly evropské banky stát 139 miliard eur a do roku 2012 snížit průměrný ukazatel Tier 1 na 8,1 z dnešních 9,6 procenta.

Analýza JPMorgan počítá negativní dopad přísnější regulace do ročních zisků 13 největších bank v USA na 20 miliard dolarů a dale uvádějí, že splnění pravidel povede bankovní sektor k nutnosti emitovat 6 bilionů dolarů nového dluhu. Jedním z nejvíce kritizovaných pravidel má být nařízení, podle kterého banky budou muset dodržovat 100 % rovnováhu mezi finančními potřebami na příštích 12 měsíců a dlouhodobými úvěry s depozity. Podle UBS se vyšší kapitálové požadavky projeví v poklesu průměrné návratnosti kapitálu v odvětví na 12,9 % z 13,8 % pro rok 2012. Dalšími opatřeními v rámci Basel III má být zúžení deficice kapitálu použitelné na krytí potenciálních ztrát.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025
12:46Perly týdne: Další vývoj sazeb, akcie k novým maximům a nepochybující umělá inteligence
11:08Koncem týdne se obchoduje opatrně před americkou inflací a íránskými jednáními  
11:01Akcie Nvidie se obchodují blízko úrovni, kde analytici očekávají průlom  
10:34Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 5 procent, opět přibylo volných míst
9:59Ztráta v řádu miliard a plánované IPO. SpaceX sází na historický start na trhu
9:26Rozbřesk: Český průmysl drží linii - zatím
8:49USA a Írán čekají o víkendu mírová jednání, Putin vyhlašuje velikonoční příměří a odpoledne vyjde americká inflace  
6:06Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Niňo
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data