Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fischer: Euro v Česku je zatím říše snů

Fischer: Euro v Česku je zatím říše snů

11.5.2010 10:11
Autor: mediafax

PAŘÍŽ (MEDIAFAX) - Přijetí eura v České republice je zatím v říši snů, řekl premiér Jan Fischer včera během přednášky Evropa viděná z Prahy na Institutu vysokého učení národní obrany. Přednáškou premiér zahájil svou dvoudenní návštěvu Paříže.

"Přijetí eura je zatím v říši snů," řekl doslova Fischer. Kromě toho se podle jeho slov vede v Česku na toto téma kontroverzní debata a současná situace kolem Řecka posiluje tábor těch, kteří s přijetím eura měli problémy. "Přijetí eura u nás bude vždy výrazně politickým rozhodnutím," řekl.

Zdůraznil, že není euroskeptikem, ale eurorealistou a připomněl problémy unie. "Evropská integrace je neskutečně obtížný úkol a není to jen kvůli problémům Řecka," uvedl. Evropský parlament, Evropská komise a Evropská rada si dle jeho mínění hledají své role, "někdy s tenzemi". "Jsou zde také dva noví hráči, například prezident Evropské rady, kteří si hledají svoji roli, často bolestivě. Je nutné si říci, jak se má unie vlastně chovat. Má být pragmatická ve své reálné politice, nebo se vracet ke společným hodnotám? Pak by bylo nutné si říci, které to jsou a zda nepotřebují revizi," řekl Fischer.

Během přednášky, v níž jak řekl, sonátovou formou představil svou vizi České republiky v evropském kontextu, Fischer připomněl listopadové výročí dvaceti let od pádu totalitního režimu. "Bylo to ohlédnutí plné frustrací. Našimi problémy je korupce a špatná státní správa. Já však tento skeptický a uplakaný názor nesdílím. Tato země ušla velký kus cesty a může na to být hrdá," řekl. Doufá, že sám byl také užitečný.

V této souvislosti vzpomněl na okolnosti, za kterých se stal premiérem. "Byl jsem na statistické konferenci v Dublinu a na rozhodování jsem měl dvě až tři hodiny. Rozhodoval jsem se v hospodě u guinnesse," řekl Fischer.

Po přednášce nejvíce dotazů směřovalo k případné podpoře rozšíření Evropské unie o země východní Evropy, vtah k Rusku či problémům Řecka. Premiér zdůraznil, že Česko během svého předsednictví dalo jasně najevo, že rozšíření unie podporuje, protože "EU není žádným uzavřeným klubem".

V případě Řecka Fischer zdůraznil potřebu a nutnost nezávislosti statistických služeb v jednotlivých zemích. Za řeckou krizi podle něj může uvádění nepřesných statistických dat. V případě Ruska je nutné nezapomínat na minulost, ale současně komunikovat na úrovni partnerských vztahů.

Během návštěvy Paříže by se měl Fischer setkat se svým francouzským protějškem Françoisem Fillonem a ministryní hospodářství, průmyslu a zaměstnanosti Christine Lagardeovou. Hlavním tématem jednání s francouzskými politiky bude nejen současná finanční krize, ale především akční plán ekonomické spolupráce Česka a Francie.


Váš názor
 •  
  11.5.2010 11:21

  Je krásně vidět, jaký zájmy se musí podporovat, aby se člověk dostal dál v pyramidě. Vždyť na tom už pracuje docela dlouho :-)
  CZdecom
 • Přijetí eura je zatím v říši snů
  11.5.2010 10:59

  Lze-li noční můru považovat za sen, tak já se hlásím, že sním také..
  First Knight
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data