Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rekapitulace...

Rekapitulace...

21.5.2010 15:12
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Je tomu přesně deset kalendářních dní, co jsem na tomto místě vyslovil názor, že nevysvětlitelný propad hlavních indexů na Wall Street ze dne 6. května tohoto roku byl náhodný jen zdánlivě a ten, kdo tehdy prodával nakonec možná vůbec nebude litovat. Stačily přesně dva týdny a my víme, že a) index S&P 500 se včerejším závěrem spolehlivě uhnízdil pod technicky signifikantní hranicí 200-denního klouzavého průměru, b) dosavadní vývoj futures kontraktů k okamžiku přípravy tohoto článku naznačuje, že index Dow Jones Industrial Average se z 5-ciferného stane opět 4-ciferným (tj. „velká figura“ už nebude 10, ale jenom 9).

20100521_sloupek_Zabak

Současně se dramaticky zvýšila nervozita v zásadě všech skupin investorů, kteří reverzně k nezřízenému optimismu počátku tohoto tohoto roku všude nyní vidí jenom černočernou tmu. Trhy – ty akciové zejména – mají vždy tendenci podléhat emocím a na jejich základě „přestřelovat“. V tomto okamžiku tak velká většina investorů ignoruje fundamenty (objektivě se v mnoha ohledech zlepšující) a sleduje jen likviditu trhů, neschopnost či nemožnost domluvy mezi hlavními představiteli EU, úspěšnost intervencí centrálních bank a s jistou perverzní rozkoší i truchlivý příběh „společné“ měny Euro. Četnost často protichůdných stanovisek evropských politiků a jejich náměstků vede k tomu, že reputace EU a ECB leží relativně hodně nízko. Jak to velmi trefně definoval kolega – „cokoliv EU v posledním měsíci udělala bylo buďto pozdě nebo špatně, případně oboje“.

Co dál? V tomto prostředí je šance na špatný obchod a špatnou investici spolehlivě více jak 50%. Mnoho akcií se dostává na atraktivní úrovně, ale „reální“ kupci chybí. I proto vidím větší riziko v netrpělivosti a pocitu, že „mi něco uteče“, než v obezřetnosti a rozvaze...

Přeji hezký víkend,


Váš názor
 • EU
  21.5.2010 18:46

  sorry za rýpání, ale "cokoliv EU v posledním měsíci udělala bylo buďto pozdě nebo špatně, případně oboje" je sice lehké a vtipné, nicméně neadresné ... Co je to ta EU - nejsme to tady my (skoro) všichni v té Evropě? Ono asi bylo myšleno ECB, nebo EK nebo nějaká podobná instituce, že :) ? Oni a my - to je to oč tu (často) běží ...
  Bo
  • Re: EU
   25.5.2010 20:40

   nakupuju nakupuju co jinyho kdo panikari bude s..t pri zdi
   db
  • Re: EU
   25.5.2010 20:40

   nakupuju nakupuju co jinyho kdo panikari bude s..t pri zdi
   db
 •  
  21.5.2010 17:11

  Je třeba nakupovat po kouskách a nepanikařit.
  xzajic
 • Panika?
  21.5.2010 16:54

  Taky jsem chtěl kupovat, ale házím zpátečku přes zuby. Ono se není co divit akciovým trhům, či investorům obecně. Teď je to jako byste jeli autobusem a nebyli si jisti jestli ho řídí profík, nebo opice. Kdo by se chtěl přeci jenom svézt, je nutno podotknout, že tento autobus jede přes náměstí Neosocialismu, dále pak po třídě Pyrrhova vítězství a končí na stanici Obránců trhu - čili v řiti. Good luck!
  DeGuise
 •  
  21.5.2010 15:36

  i mně se zdá,že tu někdo tahá za nitky s cílem tu paniku vyolat!!!
  joska
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data