Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v Řecku v březnu klesla, čeká se však její růst

Nezaměstnanost v Řecku v březnu klesla, čeká se však její růst

10.06.2010 16:14
Autor: ČTK

(ČTK) - Míra nezaměstnanosti v Řecku v březnu klesla na 11,6 procenta z šestiletého maxima 12,1 procenta v předchozím měsíci. Oznámil to dnes tamní statistický úřad. Podle agentury Reuters se však očekává, že nezaměstnanost se začne znovu zvyšovat kvůli negativnímu dopadu úsporných opatření vlády na ekonomiku.

Nezaměstnanost v Řecku byla v březnu čtvrtá nejvyšší v eurozóně po Španělsku, Slovensku a Irsku. Situace na řeckém trhu práce se výrazně zhoršila ve srovnání s loňským březnem, kdy míra nezaměstnanosti činila 9,2 procenta. Počet nezaměstnaných se meziročně zvýšil o 26,6 procenta na 578.723 osob.

"Očekáváme, že nezaměstnanost se bude ve zbytku roku opět zvyšovat," uvedl ekonom Diego Iscaro ze společnosti IHS Global Insight. Řecko, které se nyní potýká s dluhovou krizí, získalo od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu příslib půjčky v objemu až 110 miliard eur (2,85 bilionu Kč) výměnou za razantní úsporná opatření řecké vlády.

Iscaro upozornil, že zhoršující se podmínky na trhu práce zvýší tlak na pokles soukromé spotřeby. Na tu již mají negativní dopad vyšší daně a inflace, obtížný přístup k úvěrům a snižování mezd ve veřejném sektoru, napsala agentura Reuters.

Řecký hrubý domácí produkt se v letošním prvním čtvrtletí snížil o rovné procento proti předchozím třem měsícům, kdy klesl o 0,8 procenta. Ekonomové předpokládají, že v celém letošním roce se hospodářský pokles v důsledku úsporných opatření prohloubí na zhruba čtyři procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2026
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  
12:05Největší investoři světa odkrývají karty: Razantní výprodeje i nové sázky na AI
11:39Růst HDP Japonska v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,1 procenta, překonal odhady
10:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:45FX Strategie: Klid na koruně a eurodolar pod tlakem globálních vlivů  
10:18UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2637445276
10:09UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:00Google a Blackstone zakládají společný neocloud, který poběží na čipech od Googlu
9:09Rozbřesk: Globální výprodej dluhopisů řídí aktuálně Japonsko a Velká Británie
9:05Musk prohrál spor s OpenAI. Žaloba přišla podle soudu pozdě
8:42Dvouciferný růst tržeb i zisku a expanze na nové trhy. GEVORKYAN odstartoval silný začátek roku
8:42Musk prohrál s OpenAI, Google spolupracuje s Blackstone na cloudu pro AI, evropské futures v zeleném  
6:09Mag7 – jak se spolu (ne)rýmují valuace a růstová očekávání
18.05.2026
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  
16:06Trump stáhl desetimiliardovou žalobu na finanční úřad za únik daňových přiznání
15:55Novo Nordisk se připravuje s pilulkou Wegovy na globální ofenzivu. Do vybraných zemí vstoupí ještě letos
14:34NextEra Energy koupí Dominion Energy za 66,8 miliardy dolarů
14:25Dluhopisy pod tlakem. Výnosy v USA i Japonsku na víceletých maximech  
12:03Úvod týdne trhům kazí dražší ropa a Japonsko  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - HDP, q/q anualizovaně