Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roman (ČEZ): Sluneční panely vyjdou domácnosti až na bilion korun

Roman (ČEZ): Sluneční panely vyjdou domácnosti až na bilion korun

2.7.2010 17:12
Autor: ČTK

(ČTK) - Domácnosti a podniky v Česku zaplatí za příštích 20 let až jeden bilion korun firmám, které zde postaví solární elektrárny. Suma, která se téměř rovná výši celého státního rozpočtu ČR, představuje podíl "zelené složky", tedy dotace za výrobu elektřiny ze slunce. Píšou to dnešní Lidové noviny s odvoláním na generálního ředitele společnosti ČEZ Martina Romana. Odhad vychází z analýz, které má jeho firma k dispozici.

"Současná výše podpory solárních zdrojů je největší průšvih české ekonomiky současnosti. Mluvíme o sumě mezi 500 až 1000 miliardami korun, kterou domácnosti a firmy budou muset zaplatit," řekl LN Roman. Stát totiž garantuje výrobcům, kteří ještě letos stihnou zprovoznit solární elektrárnu a připojit ji do sítě, výhodnou cenu elektřiny. A za tuto cenu od nich bude energii vykupovat po celých následujících dvacet let.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace považuje odhady výše podpory na příštích dvacet let za záměrně nadhodnocené. "Jejich cílem je pouze podpořit připravovaná radikální legislativní opatření, která mají za cíl vymazat perspektivní fotovoltaický sektor z energetické mapy České republiky," řekla ČTK mluvčí asociace Zuzana Musilová.

Podporu solárním zdrojům má Energetický regulační úřad (ERÚ) výrazně snížit od příštího roku. Provozovatelé fotovoltaických elektráren proto finišují, aby stihli nové zdroje připojit do sítě ještě letos a získali maximální výši podpory. Jen v květnu přibylo na území Česka 625 solárních elektráren o celkovém výkonu 26,5 megawattu. V předchozím měsíci to bylo 350 zdrojů s výkonem 18,3 megawattu.

Výrazný dopad sluneční elektřiny na cenu energie pocítí odběratelé už příští rok. "Příspěvek domácností a podniků do cen elektřiny stoupne příští rok na desetinásobek," řekl Roman. Jestliže průměrná domácnost loni platila v příspěvku na obnovitelné zdroje 130 korun, příští rok to bude 1300 korun. Malý podnikatel bude platit místo dvou tisíc korun dvacet tisíc a velký podnik místo 1,5 milionu patnáct milionů, dodal Roman. Podle něj se cena elektřiny kvůli výrobním nákladům výrazně nezmění, vzroste téměř výhradně kvůli podpoře obnovitelných zdrojů.

LN však připomínají, že na solárním boomu se podílí i ČEZ. Podle Romana však společnost nebude sama nic budovat, hodlá ale skupovat některé projekty. "My jsme zastavili rozvoj všech našich projektů a kupujeme pouze takové, u kterých je jasné, že vzniknou. V takovém případě je lepší, aby výnos inkasoval ČEZ pro své akcionáře, než nějaký zahraniční investor," řekl LN šéf ČEZ.


Váš názor
 •  
  5.7.2010 21:18

  "Stát to garantoval, ať si to zaplatí" A to se presne i stane, stat to zaplati. Problem je, ze stat sem ja a zrejme i Vy.
  Cedr
 • Roman
  5.7.2010 20:22

  sice vypadá, že je proti tomu, ale nebránil tomuto tunelu století, takže je stejný gauner jako ti, na které máme doplácet. Stát to garantoval, ať si to zaplatí.
  Duspiva
 •  
  5.7.2010 6:55

  Že se jedná o legislativní zločin o tom není pochyb. Zajímali by mě jakým směrem byly nataženy penězovody a kdo za to ponese odpovědnost. Myslím, že v blízké budoucnosti až se některá fakta dostanou ven se budeme ještě divit.
  Homo
  •  
   7.7.2010 9:36

   je veřejné tajemství, že v řadě těch projektových podniků na výstavbu FVE sedí rodiny poslanců. Jednoho dne bude moc zajímavé sledovat, co vše zrušení anonymních akcií odkryje. Bohužel s křížkem po funuse.
   flexaretista
  • RE
   5.7.2010 21:28

   Je to Bursíkovo dítě.Několikrát o tom psali.
   Mira
   • Re: RE
    6.7.2010 4:56

    Bursíkovi zdar a ekoteroristům zvlášť.
    Chuďas
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university