Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CME zhoršila výhled... denní přehled Trhy, data, výsledky

CME zhoršila výhled... denní přehled Trhy, data, výsledky

28.07.2010 18:21
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
CME hospodařila v 2Q10 se ziskem 165,2 mil. USD, který nejvíce ovlivnil prodej ukrajinských aktiv a kladný příspěvek plně konsolidované bulharské bTV. Výsledky na úrovni tržeb a zisku EBITDA překonaly konsenzuální odhady. Reportovaná čísla ukázala zlepšení situace na českém a slovinském trhu v 2Q10, zatímco k dalšímu propadu došlo na ostatních trzích. CETV (411,7 CZK, -5,57%) změnila celoroční výhled tržeb z reklamy na 2-4% pokles z meziroční stagnace očekávané v dubnu po výsledcích za 1Q10. Akcie CETV na pražské burze reagovaly na změnu výhledu poklesem o 5,6 %.

Telefonice O2 klesl zisk v 2Q10 o 24 % na 2,34 mld. , mírně nad odhady analytiků. Tržby ve fixním segmentu mezikvartálně vykázaly stabilizaci, zatímco tržby v mobilním segmentu se zvýšily o 3,6 % q/q. Provozní zisk OIBDA také skončil mírně nad odhady (+1,3 %) a OIBDA marže dosáhla 41,8 %. Společnost také potvrdila výhled pro letošní rok.

ČEZ (865 CZK, -0,80%) zvažuje prodej uhelné elektrárny Chvaletice s kapacitou 800 MW. Důvodem by mělo být, že není umístěna poblíž uhelných zdrojů a nemá zaručené dodávky uhlí po roce 2015. ČEZ také uvažuje o akvizici 4 menších vodních elektráren v Rumunsku s celkovou kapacitou 25 MW za cenu kolem 45 milionů euro.

Evropa:
Spotřebitelské ceny v Německu se podle předběžného odhadu v červenci zvýšily o 0,2 %. Meziroční inflace se posunula z 0,9 % na 1,1 % a stále zůstává výrazně pod cílem ECB.

Ocelárny Arcelor Mittal (24,62 EUR, -1,99%) očekávají ve 3Q10 30% mezikvartální propad zisku. Důvodem je zpomalení čínské ekonomiky, sezónní vlivy v Evropě a nárůst ceny železné rudy. EBITDA by měl dosáhnout úrovně 2,1-2,5 mld. USD oproti trhem očekávaným 2,67 mld. USD. Akcie odepisují 2 %.

Britský plynárenský koncern BG Group (1042,52 GBp, -2,21%) hospodařil ve 2Q10 se ziskem 602 mil. USD, což je o 21 % méně než před rokem. Důvodem je pokles produkce a mimořádné náklady ve výši 366 mil. USD plynoucí z odpisů některých aktiv. Bez jednorázových položek dosáhl zisk úrovně 899 mil. USD a zaostal za odhady trhu. Akcie ztrácejí 2,5 %.

Deutsche Boerse (28,63 EUR, -0,66%) vydělala ve 2Q10 161 mil. EUR, neboli 1,2 EUR na akcii po odečtení některých položek, čímž předčila očekávání trhu. Burza profitovala z vyšší volatility na trzích. Zároveň oznámila, že celoroční náklady budou menší než původně oznámených 1,2 mld. EUR. Akcie reagují růstem o 4 %.

Španělská Telefonica (427 CZK, -0,70%) se konečně dohodla s Portugal Telecom na koupi jejího podílu ve společném brazilském podniku Vivo. Telefonica za tento podíl zaplatí 7,5 mld. EUR ve třech splátkách. Portugal Telecom přítomnost ve Vivu 22% podílem v největším brazilském operátorovi Telemar Norte Leste, neboli Oi, který ji bude stát 4,8 mld. USD. Oi naproti tomu získá 10 % v Portugal Telecomu.

USA:
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červnu klesly o 1,0 % po květnovém snížení o 0,8 %. Očekávalo se naopak zvýšení o 1,0 %. Objem objednávek po vyloučení dopravních prostředků klesl o 0,6 %, zde se počítalo se zvýšením o 0,4 %. Pozitivem ovšem je zvýšení objednávek investičního zboží.

Čistý zisk společnosti Boeing (67,69 USD, -1,36%) klesl ve 2Q10 meziročně o 21 % na 787 mil. USD kvůli menšímu počtu zakázek. Tržby klesly o 9 % na 15,6 mld. USD a zaostaly tak za očekáváním. Akcie ztrácejí 1,5 %.

První z velkých amerických ropných společností, Conoco Phillips, vydělala ve 2Q10 4,16 mld. USD. Zisk na akcii bez jednorázových položek ve výši 1,67 USD předčil očekávání trhu. Společnost zároveň oznámila, že plánuje prodat svůj 20% podíl v ruském Lukoilu v hodnotě 9 mld. USD. 7,6 % odkoupí samotný Lukoil (57,1 USD, 3,39%) za přibližně 3,4 mld. USD. Akcie jsou velmi mírně v plusu.

Ostatní:
Japonská banka Sumitomo Mitsui ve fiskálním 1Q11 meziročně ztrojnásobila zisk na 212 mld. JPY. Za výsledkem stojí pokles odpisů a nárůst příjmů z obchodování.

Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na trzích a přehled očekávaných událostí následujícího obchodního dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025
12:46Perly týdne: Další vývoj sazeb, akcie k novým maximům a nepochybující umělá inteligence
11:08Koncem týdne se obchoduje opatrně před americkou inflací a íránskými jednáními  
11:01Akcie Nvidie se obchodují blízko úrovni, kde analytici očekávají průlom  
10:34Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 5 procent, opět přibylo volných míst
9:59Ztráta v řádu miliard a plánované IPO. SpaceX sází na historický start na trhu
9:26Rozbřesk: Český průmysl drží linii - zatím
8:49USA a Írán čekají o víkendu mírová jednání, Putin vyhlašuje velikonoční příměří a odpoledne vyjde americká inflace  
6:06Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Niňo
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data