Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste Bank ve 2Q se slabší ziskovostí, ale s vyššími úrokovými výnosy

Erste Bank ve 2Q se slabší ziskovostí, ale s vyššími úrokovými výnosy

30.07.2010 8:29

(Aktualizováno 11:18)

Rakouská bankovní skupina Erste Bank vykázala za druhý kvartál letošního roku pokles čistého zisku o 17 % meziročně na 216,7 milionu eur, a nedosáhla tak na laťku nastavenou konsensuálním odhadem trhu (medián v průzkumu Reuters byl 225 mil. EUR). Lepší byly naopak čisté úrokové výnosy, které za tři měsíce do konce června dosáhly 1,361 miliardy eur oproti konsensu 1,325 miliardy eur. Akcie Erste Bank vstoupily do vídeňského obchodování poklesem o 2,5 %. V Praze po úvodním váhání v průběhu dopoledně zamířily až o 3 % níže pod 800korunovou hladinu až na 783 Kč.

"Erste Group pokračovala v úspěšném vývoji ze začátku roku 2010. Velkou oporou nám přitom byla vynikající hodnota provozního zisku, která byla i ve druhém čtvrtletí vyšší než jedna miliarda eur, pokračující stabilizace rizikových nákladů a postupné zlepšování fundamentálních hospodářských ukazatelů ve střední a východní Evropě," prohlásil předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl.

Negativním překvapením dnešních čísel Erste Bank byl ve 2Q nárůst rezerv na krytí ztrát ze špatných úvěrů na 553 milionů eur, když trh počítal jen s 531 mil. eur. Dělo se tak v důsledku dalšího nárůstu objemu těchto úvěrů (NPL) z 6,9 % na konci prvního čtvrtletí (6,6 % na konci roku 2009) na 7,3 % na konci června. Ukazatel krytí nebonitních úvěrů se však meziročně zlepšil na 59,7 % z 55,2 % ke konci loňského roku. Hospodaření Erste Bank rovněž nepomohla oprávka ve výši 30 milionů eur vytvořená kvůli bankovní dani schválené v Maďarsku, kde skupina také podniká. Za druhou polovinu letošního roku přitom banka podle vlastního odhadu kvůli tomuto opatření započte náklady na úrovni 7 milionů eur.

Přehled výsledků a konsensuálních odhadů za 2Q

mil. EUR 2Q09A 2Q10 konsensus  2Q10A y/y
Čistý úrokový výnos 1 279 1325 1 361 6,43%
Poplatky a provize 444 470 494 11,15%
Zisk z obchodování 199 99 99 -50,35%
Rezervy na krytí rizik -522 -531 -553 5,94%
Zisk před zdanšěním 392 348 363 -7,47%
Čistý zisk 260 225 217 -16,65%
EPS 0,71 0,60 0,57 -3,69%

(Zdroj: Erste Bank, Reuters)

Česká spořitelna, spadající také do Erste Group, za pololetí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 6,8 procenta na 5,88 miliardy korun. Provozní zisk banky meziročně poklesl o tři procenta na 12,98 miliardy korun. Další dceřiná společnost - Slovenská sporiteľňa - čistý zisk naopak meziročně zdvojnásobila na 60 milionů eur, její provozní zisk se zvýšil téměř o polovinu na 160 milionů eur.

Šéf Erste Bank Andreas Treichl v následném komentáři k výsledkům uvedl, že očekává, že se rezervy na ztráty ze špatných úvěrů začnou zlepšovat v roce 2011, kdy klesnou náklady na riziko. Erste Bank zároveň údajně nepotřebuje navyšovat kapitál ani kvůli Basel III ani kvůli splacení státní pomoci. K vracení rakouských peněz však největší banka v zemi hodlá přistoupit teprve, až bude jasně stanovená nová finanční regulace (více o Basel III zde).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.06.2026
22:03Americké technologie korigují níže  
16:50Traders Talk: Rozdělení ČEZ a diverzifikovanější Nvidia
16:44EK navrhla nová opatření na posílení kapacit v oblasti čipů i AI v Evropě
16:18ČEZ, a.s.: Výsledky jednání řádné valné hromady
15:41Sazby mohou růst a zároveň se může zlepšovat celkové prostředí pro akcie
14:02Goldmani ukázali své akciové favority na červen. Očekávají, že vystřelí o desítky procent  
12:22Bitcoin čelí odlivům. Investoři přesouvají peníze do AI  
12:07CSG získal kontrakty za desítky milionů eur na dodávky zapalovačů munice
11:28Zatímco Írán obnovuje útoky, Trump znovu šermuje cly a čekají nás zajímavé výsledky  
10:05SpaceX: rekordní IPO za 75 miliard dolarů po 135 dolarech za kus
9:36OECD snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky, Česko má růst o 1,9 %
8:52Rozbřesk: ECB signalizačně zvýší úrokové sazby
8:47Trumpova cla znovu na scéně, IPO má SpaceX přinést 75 miliard dolarů, Evropa otevře poklesem  
6:03Hedgeové fondy nakupují akcie nejrychleji za půl roku. Přestávají být opatrné a navyšují riziko  
02.06.2026
22:02Wall Street opět útočila na rekordy. AI infrastruktura žene trh vzhůru, polovodiče dominují  
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách