Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Philip Morris ČR meziročně snížil zisk méně, než čekal trh. Tuzemské prodeje klesly po zvýšení DPH a spotřební daně, vývoz ve skupině roste

Philip Morris ČR meziročně snížil zisk méně, než čekal trh. Tuzemské prodeje klesly po zvýšení DPH a spotřební daně, vývoz ve skupině roste

31.08.2010 10:35
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (10:54) Tuzemský tabákový výrobce Philip Morris ČR (PM ČR), spadající do koncernu Philip Morris International, vykázal za první polovinu roku pokles čistého zisku meziročně o 1,4 procenta na 1,119 miliardy korun, čímž překonal očekávání trhu na 1,05 mld. . Celkové tržby ale hodnotou 5,537 miliardy korun skončily za konsensem 5,62 miliardy korun. Projevily se do nich prodeje, které v tuzemsku klesly meziročně o 6,3 % a PM ČR očekává kvůli pomalému oživení útlum trhu po zvýšení DPH a spotřební daně až do konce roku. Proti poklesu prodejů na domácím trhu roste export a firma zvýšila tržní podíl na Slovensku. Celkové tržby bez spotřební daně a DPH meziročně vzrostly o procento.

"Kvůli hospodářskému zpomalení zaznamenáváme, že spotřebitelé pokračují v přechodu k jemně řezanému tabáku a k nejlevnějším značkám cigaret, jejichž podíl je nyní odhadován na téměř 70 procent celkového cigaretového trhu v České republice," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Philip Morris ČR Alvise Giustiniani. "Navíc dle vyjádření celní správy Česká republika také zažívá trend přechodu kuřáků do černého trhu s cigaretami," dodal.

Výsledky Philip Morris ČR  v první polovině roku a srovnání s 2009:
mld. 1H09A 1H10 1H10 Kons. y/y
Tržby 5,48 5,54 5,62 1,0%
EBITDA 1,67 1,62 1,61 -3,3%
EBIT 1,46 1,39 1,35 -5,0%
Čistý zisk 1,14 1,12 1,05 -1,9%

Provozní zisk PM ČR klesl v první polovině roku meziročně o 4,6 % na 1,390 miliardy korun, zisk před zdaněním o 3,5 % na 1,387 miliardy korun. Zisk na akcii klesl na 408 ze 413 korun. Tuzemský odbyt klesl meziročně o 6,3 % na 4,94 miliardy kusů, na Slovensku stagnoval na 1,84 miliardy kusů, export vzrostl o 6,0 % na 6,84 miliardy kusů. Celkový odbyt meziročně vzrostl o,4 % na 13,62 miliardy jednotek. "Od dubna 2010 se v prodejních cenách začalo projevovat zvýšení DPH a spotřební daně, které vedlo k redukci kapacity českého trhu cigaret ve 2Q10. V důsledku pomalé obnovy trhu po hospodářské recesi zřejmě trend nižší spotřeby přetrvá až do konce roku," uvedl PM ČR  v komentáři k výsledkům. Podle schválené směrnice EU musí dojít k růstu minimálního výnosu spotřebníd daně z cigaret do 1. 1. 2014 na 90 EUR/1000 ks. Proti roku 2010 tak do roku 2014 musí dojít k růstu o dalších 9 EUR na tisíc cigaret. Dopad zvýšení spotřební daně k 1. 2. 2009 částečně přetrvává podle PM ČR také na Slovensku.

„Meziroční nárůst tržeb díky příznivému vývoji cen v ČR a na Slovensku a vyšším prodejům ve skupině PMI v rámci EU byl negativně kompenzován nepříznivým vývojem kurzu s dopadem -0,2 mld. a nižším objemem prodejů v ČR. Po vyloučení vlivu měnového kurzu by se tržby meziročně zvýšily o 3,9 procenta,“ uvedla PM ČR. Měnový kurz ovlivnil také pokles provozního výsledku (-4,6 % y/y, po vyloučení vlivu kurzu -3,8 %). Zisk před zdaněním pak byl ovlivněn také nižšími úrokovými náklady v roce 2010 proti roku 2009 v souvislosti předzásobení PM Slovakia.

Tržby v tuzemsku bez spotřební daně a DPH meziročně klesly o 2,9 % zejména vlivem zvýšení DPH a spotřební daně. Pokles odbytu s vlivem -0,2 mld. byl částečně kompenzován růstem cen s dopadem +0,1 mld. . Podle interních odhadů PM ČR zůstal celkový trh cigaret v ČR oproti stejnému období loni nezměněn na úrovni 10,2 miliardy kusů. Nárůst prvního čtvrtletí růstem o 8,5 % zejména díky přeshraničním prodejům do Německa následoval pokles o 5,8 % ve 2Q10 po zvýšení DPH a spotřební daně. Podle maloobchodního výzkumu ACNielsen poklesl tržní podíl PM ČR v tuzemsku meziročně o 1,8 % na 54,3 %, zejména díky cenové konkurenci dalších značek. „Ztráta podílu u prémiových značek byla z části kompenzována růstem podílu značky L&M,“ uvedla PM ČR. Na Slovensku tržní podíl vzrostl meziročně z 50,0 % na 52,3 %. Tržby společnosti Philip Morris Slovakia bez spotřební daně a DPH meziročně vzrostly v SKK o 7,6 % díky růstu cen a to přes pokles trhu, který interní odhady PM Slovakia odhadují proti polovině roku 2009 na 4,8 % či 3,5 mld. ks.  

Akcie PM ČR na pražské burze po výsledcích rostou o 0,7 % k 8850 korun při poklesu trhu vyjádřenému indexem PX o 1,0 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.06.2026
17:58Nový rozměr bezpečného zlatého útočiště a akcie jako reálné aktivum
16:27PODCAST Týdenní výhled: Trhy sledují data z USA a Korea sází na čipy  
15:17Čipové války mezi USA a Čínou: Huawei na domácím trhu vytlačuje Nvidii, letos cílí na poloviční podíl
14:41Rocket Lab kupuje Iridium za 8 miliard USD. Získá tak síť satelitní komunikace
12:10Vedra testují digitální infrastrukturu: datacentra čelí rostoucím klimatickým rizikům
11:48Úvod týdne je rozpačitý, ale zájem o technologie by mohl trhům pomoci  
10:32Korea si chce udržet globální náskok. Samsung a SK Hynix rozjíždějí megaprojekty za stovky miliard dolarů
8:57Rozbřesk: Co masivní propouštění ve VW může znamenat pro německou ekonomiku?
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
8:54ČEZ začíná řešit kroky pro ČEZ Energy, Burnham slibuje reformy a Jižní Korea zrychluje investice do čipů  
8:45J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady konané dne 26.6.2026
6:09Nová vlna mega IPO hýbe trhy. Rychlé zařazování do indexů přináší šance i rizika
28.06.2026
9:40Víkendář: Možná se vám bude líbit červené auto víc než modré, ale pokud na auto nemáte, je barva jen hypotetické téma
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data