Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama odmítá prodloužit Bushovy daňové úlevy pro bohaté

Obama odmítá prodloužit Bushovy daňové úlevy pro bohaté

09.09.2010 9:28
Autor: ČTK

(ČTK) - Americký prezident Barack Obama je proti prodloužení daňových úlev pro bohaté, které zavedla předchozí administrativa George Bushe. Zároveň je ale chce na trvalo prodloužit střední třídě. Prezident to dnes řekl v Clevelandu ve státě Ohio. Bushovy daňové úlevy vyprší na konci letošního roku. Republikáni požadují, aby se prodloužily i bohatým. Pokud se s demokraty nedohodnou, vzrostou od ledna daně všem Američanům.

Otázka daní a souvisejícího vysokého rozpočtového deficitu je spolu s vysokou nezaměstnaností jedním z hlavních témat nadcházejících listopadových voleb do Kongresu, ve kterých by v něm demokraté mohli ztratit většinu.

Obamův dnešní projev v Clevelandu je dosud nejsilnějším vstupem prezidenta do předvolební kampaně. Místo pro něj si Obama nevybral náhodou, právě zde totiž na konci srpna přednesl svůj ekonomický program šéf republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů John Boehner. Obamu tehdy mimo jiné jej vyzval, ať nezvyšuje daně, připraví úspory a propustí svůj ekonomický tým.

Obama v dnešním projevu Boehnera jmenovitě kritizoval s tím, že právě republikáni a jejich neúspěšná ekonomická politika přivedly zemi do špatného stavu, ve kterém se nyní nachází. Prezident se přímo obrátil na střední třídu, jejíž hlasy ve volbách do Kongresu rozhodnou. Poukázal mimo jiné na to, že pracovních příležitostí v letech 2000 až 2008 přibývalo méně než během jakékoliv jiné expanze hospodářství po druhé světové válce a že z růstu těžili jen bohatí, zatímco střední třída stagnovala.

"Vrátíme se k neúspěšným krokům, které zahnaly naše hospodářství do škarpy, anebo se pohneme dopředu díky krokům, které nás z ní pomalu vytahují. Spokojíme se s pomalým úpadkem, anebo dosáhneme Ameriky s rostoucí ekonomikou a prosperující střední třídou?" řekl dnes Obama.

Prodloužení daňových úlev pro bohaté, tedy pro asi 100.000 Američanů s ročním příjmem nad 250.000 dolarů (asi pět milionů korun), by podle šéfa Bílého domu přišlo během příštích deseti let na 700 miliard dolarů. Obama tvrdí, že by to bylo na úkor střední třídy, která by v takovém případě byla "daňovým rukojmím".

Republikáni ale namítají, že zvyšovat daně v okamžiku, kdy je ekonomika na kolenou, je nesmysl. Zrušení daňových úlev pro bohaté podle nich poskytne hlavně majitele malých a středně velkých firem, kteří tak nebudou moci vytvářet pracovní místa. Boehner Obamovu cestu do Clevelandu a snahu o souboj s ním prostřednictvím svého mluvčího označil za "totálně zoufalou". Prezident a Bílý dům prý zcela ztratili kontakt s realitou.

Obama propagaci svých ekonomických receptů a kritice republikánů zasvětil celý tento týden. Kromě prodloužení daňových úlev jen pro střední třídu šéf Bílého domu navrhuje i další kroky pro rychlejší obnovu hospodářství jen těžce se zotavujícího z hluboké recese a snížení nezaměstnanosti. Jde především o daňové úlevy kolem 200 miliard dolarů pro firmy, které budou investovat ve Spojených státech, a o investice do dopravní infrastruktury ve výši 50 miliard dolarů.

Podle aktuálního průzkumu pro deník The Washington Post a televizní stanici ABC News mu ale věří stále méně Američanů. S jeho politikou nyní nesouhlasí 52 procent obyvatel Spojených států. Zhruba třetina respondentů si myslí, že Obamovy ekonomické plány hospodářskou situaci zhoršují, 30 procent si myslí, že ji zlepšují a 36 procent má za to, že na ni nemají skutečný vliv.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech, jež je hlavním důvodem zvýšené pozornosti věnované Bílým domem ekonomice, v srpnu vzrostla na 9,6 procenta z červencových 9,5 procenta. Bílý dům původně předpokládal, že nezaměstnanost díky loňskému mnohasetmiliardovému balíčku na podporu ekonomiky nepřekročí osm procent. Vysoká nezaměstnanost podle politologů může demokraty připravit o současnou většinu v Kongresu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.01.2026
22:33Netflix těsně překonal odhady, počet předplatitelů přesáhl 325 milionů
22:00Trump opět rozhazuje cly  
18:33O trochu více jestřábí pohled…
17:11IPO CSG bez drobných investorů a ČEZ pod tlakem politiky
16:18Ministr financí USA věří, že Evropané kvůli Grónsku nevyhrotí vztahy s USA
16:05Ministři financí EU zvažují protiúder na nové hrozby z USA
15:35Šéf Microsoftu: Závod AI rozhodnou náklady na energie
14:07Netflix změnil podobu dohody s Warner Bros. Nově zaplatí kompletně v hotovosti
14:02Hyperbýčí sentiment pod tlakem. Geopolitika srazila americké futures hluboko pod nulu
13:00Rizika pro dluhopisy stoupají, když trhy zůstávají pod tlakem geopolitiky  
12:05Prodej dluhopisů ve světě zrychluje. Investoři se obávají rostoucích deficitů
10:03CSG by při IPO mohla získat až 3,8 miliardy eur. Nabídka byla pokryta během několika minut
8:57Kofola kupuje společnost Nobilis Tilia, která vyrábí čistě přírodní kosmetiku
8:49IPO CSG již pokryto, účast retailu stále nejasná. Americké futures temně rudé  
8:44Rozbřesk: Další TACO trade před námi?
8:44Cena zlata poprvé překonala 4 700 dolarů
6:06Micron: Nedostatek paměťových čipů je „bezprecedentní“ a potrvá roky  
19.01.2026
17:06Měknutí amerického inflačního cíle a evropská rovnováha
16:43CSG údajně začne zítra sbírat objednávky, na amsterdamské burze má mít debut v pátek
15:57Trumpova cla by v Evropě zasáhla auta, léky, luxus i energetické firmy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data