Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSSD se kvůli stavebnímu spoření možná obrátí na Ústavní soud

ČSSD se kvůli stavebnímu spoření možná obrátí na Ústavní soud

13.09.2010 9:27
Autor: ČTK

Praha - Sociální demokraté počítají s tím, že se obrátí na Ústavní soud, pokud vláda rozhodne o zpětném snižování rodičovský příspěvků či podpory ve stavebním spoření. ČTK to v pátek řekl místopředseda strany a stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach s tím, že pro ČSSD je podobná retroaktivita nepřípustná. Ústavní stížnost může společně podat 41 poslanců nebo 17 senátorů.

Za retroaktivitu by Škromach považoval například to, kdyby se snížení státního příspěvku u stavebního spoření týkalo už uzavřených smluv. Ministerstvo financí přitom připravuje mimořádnou padesátiprocentní daň už na letos uzavřené smlouvy a snížení podpory v dalších letech na 2000 korun ročně či zdanění úroků z vkladů patnáctiprocentní daní.

Také u rodičovské jsou podle Škromacha sociální demokraté proti podobným krokům, pokud by se týkaly rodičů, kteří se již rozhodli, zda ji budou čerpat během dvou či čtyř roků. "Ti lidé se už rozhodli, považují to za neměnitelnou věc," uvedl místopředseda ČSSD.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) podle Škromacha v případě rodičovských příspěvků "překročil dokonce i rámec koaliční smlouvy vlády".

V současnosti si rodiče mohou vybrat, zda chtějí na rodičovské zůstat dva roky, tři, nebo čtyři roky. Podle toho se odvíjí výše rodičovského příspěvku. Ministr Drábek před časem navrhl stanovit jednotnou celkovou výši rodičovského příspěvku pro všechny tři typy rodičovské. V návrhu zákona, který ministerstvo předložilo vládě, tato suma činí 216 tisíc korun. Od poloviny příštího roku by se týkala všech, kteří příspěvek pobírají.

Škromach hovořil o nekoncepčnosti práce ministra Drábka, která může ohrozit celý systém zaměstnanosti v České republice. Připomněl ministrův záměr upravit tarifní tabulky státních zaměstnanců, rušení okresních úřadů práce, zavedení nucených veřejných prací už po prvním měsíci nezaměstnanosti, které by lidem znesnadnilo hledání nového zaměstnání.

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka již dříve vyzval premiéra Petra Nečase, aby Drábka odvolal. Škromach dnes premiéra vyzval, aby zvážil ministrovy nekoncepční postupy, které ohrožují aktivní politiku zaměstnanosti a mohou vyvolat odliv kvalifikovaných sil ze zdravotnictví do zahraničí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.03.2026
12:25ČNB může ropný šok přečkat bez zvyšování sazeb, myslí si člen rady Kubíček  
12:18Von der Leyenová: EU musí modernizovat ETS a snížit ceny energií. Návrat k ruským zdrojům by ale byl chybou
12:14Očekávání před výsledky ČEZ: Nižší ceny elektřiny stlačí zisk, klíčový bude výhled  
11:52Nadšení vyprchalo a akcie klesají, přestože ropa zůstává pod stovkou  
11:01Zisk majitele obchodů s oděvy Zara byl loni rekordní, vzrostl o šest procent
10:37Oracle překvapil silnými výsledky, zvýšil výhled a akcie v pre-marketu rostou o 10 %  
10:22Rheinmetall hlásí rekordní tržby i zisk a letos čeká zdvojnásobení zakázek. Trh přesto výsledky zklamaly
10:04Nintendo má nový hit. Herní simulace života Pokémonů je horkým zbožím, akcie prudce rostou
8:52ČEZ zítra oznámí výsledky, IEA navrhuje rekordní uvolnění rezerv a Oracle pohání tržby z AI  
8:47Rozbřesk: Koruna se zasekla v okolí 24,40 EUR/CZK, americká únorová inflace ve stínu ropy
8:43Footshop a.s.: Vnitřní informace - Neauditované předbežné finanční výsledky za rok 2025 a guidance na rok 2026
7:49GEVORKYAN zrychluje růst díky novým projektům i akvizicím. Tržby a EBITDA přidávají dvouciferným tempem
6:07Kashkari: Inflace a trh práce jsou nyní ve svém vlivu na monetární politiku v rovnováze. Uvidí se, co udělá konflikt a ceny ropy
10.03.2026
21:05Wall Street při pokračující nejistotě kolem Íránu nenavázala na včerejší euforii  
17:53Komisař pro energetiku doporučil zemím EU snížit daně z energií
16:45Před sociálním inženýrstvím by měl dobře fungovat samotný základ
14:49Španělská dcera CSG je pro podezření ze zapojení v korupční kauze na černé listině agentury NATO
12:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3006202306
12:25Euforie na trzích - TACO opět funguje. Co na to Írán?  
12:11Konflikt s Íránem může podle Trumpa brzy skončit. Hormuz ale zůstává uzavřený  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - CPI, y/y