Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Senátní volby: ČSSD získala těsnou většinu. Vláda čeká zdržení pro reformy potřebné legislativy

Senátní volby: ČSSD získala těsnou většinu. Vláda čeká zdržení pro reformy potřebné legislativy

25.10.2010 9:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Z druhého kola a celých senátních voleb v České republice odchází jako vítěz sociální demokraté. Získali celkem 12 senátorů, tedy právě tolik, kolik jim stačilo k získání těsné nadpoloviční většiny 41 mandátů v celkem 81členné horní komoře Parlamentu ČR. ODS, které se podobný krok podařil v minulosti, letos obhájila pouze 8 z celkem 18 mandátů a její zastoupení v horní komoře tak kleslo na 25 míst. Spolu s nyní 5členným klubem TOP 09 a Starostů, který se ztenčil o 4 křesla, tak stávající strany vládní koalice jsou ve Senátu zastoupeny celkem 30 z 81 mandátů. Bez senátora zůstaly Věci veřejné.

Vzájemné druhokolové souboje, do kterých proti sobě postoupili kandidáti ODS a ČSSD, skončily v celkem 14 takových obvodech vyrovnaně. ODS vítězila především v Čechách, ČSSD pak zejména na Moravě. Také druhokolové střety kandidátů ODS a TOP 09 skončily vyrovnaně.

Za ČSSD se senátory stali například místopředseda strany Zdeněk Škromach, hejtmani Jaroslav Palas a Martin Tesařík, cyklista Jozef Regec nebo onkolog Jan Žaloudík, který v Brně porazil exministra zdravotnictví a předsedu senátorského klubu ODS Tomáše Julínka. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) naopak na Liberecku porazil hejtmana Stanislava Eichlera, zvítězil ale jako jediný ze tří zástupců ODS ve vedení horní komory. Místopředsedové Senátu Jiří Šneberger a Jiří Liška podlehli krajským politikům ČSSD Dagmar Terelmešové a Josefu Táborskému. Senátor a starosta Hluboké Tomáš Jirsa na Českokrumlovsku zvítězil nad bývalým eurokomisařem a někdejším premiérem a šéfem ČSSD Vladimírem Špidlou. Novým zástupcem ODS v Senátu se stal bývalý hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil. Z Klubu TOP 09 a Starostové mandát obhájili pouze novinář Jaromír Štětina v Praze a starosta Božího Daru Tomáš Jirsa na Karlovarsku.

Úspěchem volby skončily také pro KDU-ČSL, která získala dva nové senátory v osobách bývalého jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka a Petra Šilara na Orlickoústecku. Bude tak moci obnovit po roce svůj senátorský klub. Posílit by jej mohla Miluše Horská (za hnutí Nestraníci), která z podporou lidovců vyhrála na Pardubicku.

Nováčkem mezi senátními stranami je hnutí Severočeši.cz. Za něj byli do horní komory zvoleni bývalý komunistický senátor Jaroslav Doubrava a neuroložka Alena Dernerová.

Získání většiny ČSSD v Senátů vnáší logický otazník nad rychlost a sílu přijímání plánovaných vládních reforem. "Je třeba otevřeně říci, že se prodlouží a zkomplikuje legislativní proces, to je prostě realita. Na druhou stranu my jsme vždycky říkali, že s nejsilnější demokratickou opoziční stranou jsme o klíčových reformách připraveni vyjednávat," uvedl v reakci na výsledek voleb premiér Nečas. Nepřekvapilo by ho, kdyby ČSSD žádala po volbách post předsedy Senátu. "V Senátu vždy bylo dodržováno pravidlo, že nejsilnější senátorský klub obsadil pozici předsedy nebo předsedkyně, takže tato aspirace je logická," řekl Nečas.

Kvůli levicové většině v Senátu podle premiéra existuje riziko, že zákony, se kterými počítá vládní návrh rozpočtu, nebudou schváleny s účinností od prvního ledna. "To znamená, že rozpočet nebude odpovídat právně účinnému znění jednotlivých norem. Na druhé straně je to nepříjemnost, nikoliv zásadní překážka a nepočítám s rozpočtovým provizoriem," řekl Nečas. „O případných kompromisech ve vládních úsporných normách se bude s opozicí jednat. Ale protože rozpočet vyžaduje úspory, tak příliš prostoru pro politické obchody nemá," dodal premiér. Podle místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska může Senát zdržet schvalování reformních zákonů o zhruba pět týdnů. Vláda by je pak musela tedy předkládat parlamentu s tímto předstihem, míní Kalousek.

(Zdroj: čtk, čt24, ČT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.06.2026
16:50Traders Talk: Rozdělení ČEZ a diverzifikovanější Nvidia
16:44EK navrhla nová opatření na posílení kapacit v oblasti čipů i AI v Evropě
16:18ČEZ, a.s.: Výsledky jednání řádné valné hromady
15:41Sazby mohou růst a zároveň se může zlepšovat celkové prostředí pro akcie
14:02Goldmani ukázali své akciové favority na červen. Očekávají, že vystřelí o desítky procent  
12:22Bitcoin čelí odlivům. Investoři přesouvají peníze do AI  
12:07CSG získal kontrakty za desítky milionů eur na dodávky zapalovačů munice
11:28Zatímco Írán obnovuje útoky, Trump znovu šermuje cly a čekají nás zajímavé výsledky  
10:05SpaceX: rekordní IPO za 75 miliard dolarů po 135 dolarech za kus
9:36OECD snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky, Česko má růst o 1,9 %
8:52Rozbřesk: ECB signalizačně zvýší úrokové sazby
8:47Trumpova cla znovu na scéně, IPO má SpaceX přinést 75 miliard dolarů, Evropa otevře poklesem  
6:03Hedgeové fondy nakupují akcie nejrychleji za půl roku. Přestávají být opatrné a navyšují riziko  
02.06.2026
22:02Wall Street opět útočila na rekordy. AI infrastruktura žene trh vzhůru, polovodiče dominují  
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách