Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Světová banka: ČR usnadnila podnikání, za Slovenskem ale hodně zaostává

Světová banka: ČR usnadnila podnikání, za Slovenskem ale hodně zaostává

4.11.2010 8:26
Autor: ČTK

Česká republika za poslední rok usnadnila podnikání a v žebříčku Doing Business 2011, který sestavuje Světová banka ve spolupráci s Mezinárodní finanční korporací (IFC), se posunula na 63. místo. Proti předchozímu roku je to postup o 19 míst, což je největší skok ze všech 183 zemí, které na seznamu figurují. Navzdory zlepšení ale Česká republika zůstává daleko za Slovenskem a vede si skoro nejhůře z celé Evropské unie.

"Ekonomiky nejvíce zasažené finanční krizí, především ve východní Evropě, se v posledním roce zaměřily na reformu regulatorního rámce, aby malým a středním podnikům usnadnily tvorbu pracovních příležitostí," píše se ve zprávě s podtitulem Making a Difference for Entrepreneurs (Změna pro podnikatele).

Zpráva například oceňuje, že Česká republika zjednodušila zdanění práce a snížila příspěvky, které zaměstnavatelé odvádějí na sociální zabezpečení. Jednodušší než dříve je také celý insolvenční proces. Zahájit podnikání ale tak snadné není, Česká republika obsadila až 130. místo ze zmíněných 183. V problematice vydávání stavebních povolení Česká republika skončila ještě v první polovině žebříčku.

Zpráva upozorňuje především na Kazachstán, který se neposunul o tolik příček, jako Česká republika, ale patří mu prvenství z hlediska celkového zlepšení základních parametrů. V Kazachstánu jsou nyní lepší podmínky pro zahájení podnikání, snáze se získává stavební povolení, zlepšila se rovněž ochrana investorů a jednodušeji se obchoduje se zahraničím.

V desítce zemí, které za poslední rok učinily největší pokrok z hlediska usnadnění podnikání, je vedle České republiky i Tádžikistán a Maďarsko. Z východoevropských zemí Evropské unie si nejlépe vede Estonsko, které udrželo 17. příčku, do prvních 25 zemí se dostala Litva. Za posledních pět let podmínky pro podnikání zlepšilo celkem 85 procent zemí, které jsou v žebříčku.

Zpráva Doing Business hodnotí země podle toho, jak podnikání regulují a jaké dopady mají zákony té které země na činnost firem za celou dobu jejich trvání. Významnou roli tedy hraje nejen to, jak snadné nebo obtížné je firmu založit, ale i to, jak složité je podnikání ukončit. V úvahu se v této zprávě ale zdaleka neberou všechny faktory, které mají na podnikání vliv. To je například makroekonomická stabilita, rozšíření korupce, úroveň finančního systému či kvalifikace zaměstnanců.

Žebříček zemí podle podmínek pro podnikání:
POŘADÍ* ZEMĚ
1. (1.) Singapur
2. (2.) Hongkong (Čína)
3. (3.) Nový Zéland
4. (4.) Velká Británie
5. (5.) USA
6. (6.) Dánsko
7. (9.) Kanada
8. (7.) Norsko
9. (8.) Irsko
10. (10.) Austrálie
...
17. (17.) Estonsko
18. (19.) Japonsko
...
22. (21.) Německo
...
27. (24.) Švýcarsko
...
33. (34.) Tchaj-wan (Čína)
...
41. (40.) Slovensko
...
51. (51.) Bulharsko
...
56. (54.) Rumunsko
...
59. (74.) Kazachstán
...
63. (82.) Česká republika
...
68. (64.) Bělorusko
...
70. (73.) Polsko
...
79. (78.) Čína
80. (76.) Itálie
...
109. (97.) Řecko
...
123. (116.) Rusko
...
134. (135.) Indie
...
145. (147.) Ukrajina
...
183. (183.) Čad
* v závorkách pořadí v předchozím roce
Zdroj: Světová banka

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba