Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý ministr financí: Osud eura je v sázce

Německý ministr financí: Osud eura je v sázce

23.11.2010 15:06
Autor: mediafax

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v souvislosti s irskými problémy prohlásil, že osud eura je v sázce. Dnes o tom informovaly agentury AFP a Reuters.

"Naše společná měna je v sázce," sdělil Schäuble v německém parlamentu. Podle jeho pohledu největší ekonomika eurozóny, Německo, musí přijmout odpovědnost "jinak to bude mít nevyčíslitelné ekonomické a sociální dopady na naši zemi," dodal ministr financí.

Německý ministr Schäuble se dále domnívá, že Řecko i Irsko zasáhla dluhová krize. Ta ale v současné době hrozí přelitím do dalších zemí eurozóny. Podle jeho názoru státy musí pokračovat utahování opasků. Právě Německo se z pohledu Schäubla stalo pro další členské státy Evropské unie (EU) příkladem v přijímání úsporných opatření a škrtů.

Irsko se v neděli požádalo o pomoc Evropskou unii (EU) a Mezinárodní měnový fond (MMF). Prozatím ale není jasné, jak velký úvěr Dublin dostane. Agentura AFP s odkazem na nejmenované evropské diplomaty uvedla, že by se mohlo jednat až o zhruba 90 miliard eur (2,2 bilionu Kč).

Německý tisk podle AFP vyzval Berlín, aby se soustředil především na své zájmy. "Němečtí investoři mají v Irsku dobrých 100 miliard eur (2,47 bilionu , pozn. red.) a irský bankrot by mohl vyvolat tlakovou vlnu," napsal Süddeutschen Zeitung.

"V Irsku se zachraňují peníze německých střadatelů a ručitelů," dodal pak Berliner Zeitung.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Opustí Německo euro?
  24.11.2010 9:48

  Nelze chápat slova mnistra tak, že Německo musí sledovat především vlastní zájmy? Podle mě ano. V taopvém případě tá Německou stávajícícmu euro "sbohem".
  Jan Dvořák
  • Re: Opustí Německo euro?
   24.11.2010 9:59

   Možná by chtělo, ale nemůže. Představ si všechny ty miliardy a miliardy dluhopisů, které mají třeba u irských bank. A to je pouze drobek oproti třeba Španělsku. Pokud by mělo stávající EURo padnout, tak německý finanční sektor bude vygumován. Nezbývá jim nic jiněho, než urputně bránit status quo. Hence the strong wording in the Parliament.
   lynxsharpeye
   • Německé banky
    24.11.2010 10:25

    Já si právě nejsem jist, že by to německé banky vygumovalo. Nevím, co je bude stát víc. .......Má německá vláda cpát miliardy dnes do Irska, zítra do Španělska apod., nebo je nacpe do německých bank a stane se hospodářským a hlavně finančním hegemonem Evropy?
    Jan Dvořák
    • Re: Německé banky
     24.11.2010 10:39

     Ireland owed $139 billion to German banks and $132 billion to British banks at the end of June, according to often-cited data from the Bank for International Settlements in Basel, Switzerland. Source: The New York Times ... LOL
     lynxsharpeye
     •  
      24.11.2010 13:01

      Vím. Nevíme, kdy jsou dluhopisy splatné, Jak velká by hrozila ztráta v případě neposkytnutí pomoci. Zkusím "back envelop" výpočet......Viděl jsem graf, podíl UK a Německa na půjčkách Irsku byl cca 50%. Celkové půjčky tak mohou být v rozmezí 500-600 mld USD. Pokud má stačit pomoc 100 mld, pak je riziko ztráty 15-20%, tedy pro Německé banky cca 20-25 mld USD. ........Otázka je: vyplatí se Německu cpát peníze do Irska nebo kapitalozpvat banky? Uvidíme, jak to bude u Španělska, až bude na řadě...
      Jan Dvořák
      •  
       24.11.2010 13:33

       Ale vždyť ono se to s těmi nemalým i podíly v řeckých a španělských bankách pěkně sčítá. Taky myslím, že jsou k té podpoře odsouzeni. Takový bankéř má silnější lobovací hlas ;-)
       Kalka.
       •  
        24.11.2010 15:09

        Pokud si ale řeknou, že je lepší mít nějaké ztráty než nejistotu dalších a dalších dotací v budoucnu, tak do toho praští. Vycouvají z dnešního eura, banky zrekapitalizují a mají jiostotu, že sedí u čistého stolu.
        Jan Dvořák
        •  
         26.11.2010 10:44

         To je samozřejmě racionální názor. Ovšem obávám se, že vedení bank to vidí jinak ;-)
         Kalka.
      •  
       24.11.2010 13:27

       No hlavně, až to přijde, tak se to doufám vyhne Caixa. Mám tam sice jenom asi 300 EUR a ten plastik, který od nich mám, má už prošlé datum, ale i tak bych byl raději, kdyby mne Deutschland zasponzoroval (než o to přijít!) Ať to chápou jako dodatečné poválečné reparace a hned to bude pro nás všechny stravitelnější, no ne?
       lynxsharpeye
  • Re: Opustí Německo euro?
   24.11.2010 9:50

   Překlep: má být "v takovém případě dá Německo"
   Jan Dvořák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data