Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Státní Čepro se chce spojit s rafineriemi

E15: Státní Čepro se chce spojit s rafineriemi

26.11.2010 11:11
Autor: mediafax

Vedení firmy Čepro navrhne jejímu vlastníkovi – tedy státu, aby jednal o spojení podniku s rafineriemi. Následně by měla vzniknout společnost, která by se stala lídrem tuzemského petrochemického trhu, informoval deník E15.

Na včerejším diskuzním setkání o českém ropném průmyslu to řekl šéf Čepra Jiří Borovec. Zájemců o takovou spolupráci by podle Borovce mohlo být více. A Čepro by prý v nové společnosti nutně nemuselo být minoritním akcionářem.

„V prosinci tento návrh předložíme dozorčí radě, v lednu ho budeme prezentovat ministerstvům průmyslu a financí,“ uvedl Borovec. Jde o jeden ze čtyř scénářů dalšího rozvoje Čepra, který firma favorizuje a nyní připravuje detailní verzi.

Borovec zatím neuvedl, s kým o integraci jedná. Podle analýzy informací E15 z více zdrojů by mohlo jít o polský PKN (43,65 PLN, -2,70%) Orlen jakožto majitele tuzemských rafinerií, některého z minoritních akcionářů České rafinérské – tedy italskou ENI či nizozemsko-britský Shell, nebo také slovenský Slovnaft. „Potenciálních ženichů je dost,“ prohlásil Borovec s tím, že spojení rafinerií s produktovody a sklady Čepra by přineslo miliardové úspory.

Do hry by se podle některých spekulací mohl dostat i ruský Lukoil, pokud by se uchytil na českém trhu.

Náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner ve věci možného vstupu Čepra do České rafinérské či jiné formy integrace vyzývá k opatrnosti. Není si jist, zda by se stát dokázal s rafinerskými firmami dohodnout.

V minulosti se hovořilo i o dalších možnostech. Bývalý premiér Mirek Topolánek například před časem prohlásil, že by stát mohl odkoupit zpět celý Unipetrol (194 CZK, -1,97%) včetně rafinerií. Ve hře byla naopak i úvaha, že stát prodá celé Čepro soukromé rafinerské firmě. Nic ale zatím nenasvědčuje tomu, že by se stát nebo některá ze soukromých firem chtěly svých aktiv zcela vzdát.

Ivan Ottis z vedení Unipetrolu, který má jako dcera společnosti PKN Orlen majoritní podíl v České rafinérské, označil propojení rafinerií s Čeprem za vhodnou variantu pro státní firmu. Ještě lepší scénář však vidí v tom, že by se Čepro zaměřilo čistě na logistiku – tedy přepravu a skladování ropných produktů.

Dalšími dvěma scénáři Čepra, které prezentoval Borovec, jsou varianta „žádná změna“ a vytvoření velkoobchodního lídra domácího trhu. Propojení s rafineriemi by naopak znamenalo, že se Čepro vzdá velkoobchodu i čerpacích stanic.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2026
11:24Akciové trhy vykazují skromné zisky. Pokračuje rotace do polovodičů, ropa zůstává drahá  
8:50Rozbřesk: Nuda na koruně trvá
8:45Příměří v Libanonu, nervozita kolem modelu Mythos a pád Netflixu  
6:07Eisman k tenzím na private equity a credit a defenzivních pohybech na akciovém trhu
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU
12:23Akcie Allbirds vzrostly díky AI za jediný den o 582 procent. Paralela s dot-com bublinou je zjevná, varuje Jakub Blaha
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb
8:57Rozbřesk: Uhlík na hranicích EU přestává být teorie. CBAM má první cenu
8:56Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 31.3.2026 (1Q 2026)
8:50CSG získává velkou zakázku, ECB bude se sazbami vyčkávat a Madison Air Solutions vstoupila na burzu  
6:01Analytický radar: Colt CZ roste díky vyšší marži, širší integraci i stabilnějšímu byznysu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data