Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P srazila rating irských bank, Anglo Irish do spekulativního

S&P srazila rating irských bank, Anglo Irish do spekulativního

26.11.2010 16:58
Autor: ČTK

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's dnes razantně snížila rating největších irských bank. Finančnímu ústavu Anglo Irish Bank hlavní známku srazila o šest stupňů do spekulativního pásma. To znamená, že dluhopisy této banky jsou nyní považovány za podřadné a řada investičních společností do nich vůbec nesmí investovat.

Agenturu k tak výraznému snížení ratingových známek vedly spekulace, že finanční pomoc Irsku by mohla znamenat i povinnost pro držitele dluhopisů podílet se na záchraně. Irsko má slíbenou pomoc ze stabilizačního fondu eurozóny, o konkrétní částce se ale stále jedná. Nejčastěji se hovoří o 85 miliardách eur (asi 2,1 bilionu Kč).

Vedle ústavu Anglo Irish agentura snížila rating také finančním ústavům Bank of Ireland a Allied Irish Banks. U každého z nich rating snížila o jeden stupeň, v případě Bank of Ireland na BBB plus, v případě druhé banky na stupeň BBB. Agentura uvádí, že Irsko možná bude nuceno přehodnotit svou nynější podporu nezajištěného dluhu banky Anglo Irish.

S&P uvedla, že s dluhopisy, které emitoval ústav Anglo Irish Bank, je spojeno vysoké riziko. Část držitelů dluhopisů už byla donucena akceptovat ztrátu 80 až 95 procent jistiny. Jaké ztráty ponesou další držitelé dluhopisů této banky, o tom patrně rozhodne až mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské unie, která jedná v Dublinu.

Rating je klíčovým ukazatelem pro investory. Čím vyšší je rating, tím je emitent považován za spolehlivějšího. S klesajícím ratingem se ale zvyšují úroky, které emitent bude napříště platit, až si bude chtít na trhu půjčit další peníze.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2026
22:00Americké akciové indexy dosahují historických maxim  
17:12Co přinese nový šéf Fedu akciovému trhu?
16:09Ministři energetiky EU jednali o dani z mimořádných zisků energetických firem
15:15Výrobní inflace v zámoří vyskočila na 6 procent, posílí spekulace na růst sazeb  
14:52Rychlejší růst, lepší marže, větší ambice. Nebius svými výsledky potvrzuje hlad po výpočetní kapacitě  
14:17CSG chce získat podíl ve výrobci tanků Leopard
13:35Traders Talk: Našponovaní čipaři, levné čínské techy a očekávání od výsledků ČEZ
12:53BYD jedná s evropskými automobilkami o převzetí nevytížených továren
12:04Íránská kontrola Hormuzu a Čína by mohly pomáhat k vyřešení krize
11:07Agentura IEA: Nabídka ropy letos kvůli válce s Íránem nepokryje poptávku
10:59Akcie se odrážejí vzhůru při soustředění na jednání Trump - Si  
10:19Výhled na výsledky: ČEZ čeká slabší kvartál, čistému zisku pomůže konec windfall tax  
8:58Rozbřesk: Těžce zkoušené trhy dluhopisů čelí faktu, že americká inflace bude opět nad čtyřmi procenty
8:52Geopolitika ustupuje Trumpově výpravě do Pekingu, futures jsou v zeleném  
5:54To, co íránskou krizi prohloubilo, může nakonec obsahovat zárodek řešení
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m