Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pobřeží slonoviny se utápí v krizi: Čokoláda podraží

Pobřeží slonoviny se utápí v krizi: Čokoláda podraží

21.12.2010 15:32
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Letošních vánočních hodů lanýžových figurek, čokoládových ježíšků a cukroví všech druhů se už hrozící občanská válka v Pobřeží slonoviny naštěstí dotknout nemůže. Velikonoční zajíčci by se už ale řádně prodražit mohli.

Africká země ležící u úpatí Guinejského zálivu má ve světě čokolády výsadní postavení. Je největším světovým producentem kakaových bobů se zhruba 40% podílem na světové sklizni. Kakao tvoří 15 % jejího HDP, 35 % exportních zisků a také pětinu vládních příjmů. V posledních letech však kvůli nedostatečným investicím produkce klíčové suroviny neustále klesá.

Aby toho ale nebylo málo, propukla v zemi po listopadových prezidentských volbách krize, v níž se je objevují všechny přísady tradičního „afrického politického mixu“: falšování hlasů, vzbouření protikandidáti, armáda střílející do civilistů, OSN vyzývající k usmíření - a také přístavy a sklady ve vnitrozemí plnící se kakaovou sklizní, na kterou si dělají marné choutky obchodníci v Londýně a New Yorku. A ceny stoupají. Kakaové boby dokonce v pátek zažily stop obchodování, jelikož kotace vyskočily příliš vysoko. Vývoz z Pobřeží slonoviny prakticky ustal.

Evropští výrobci čokolády, jejímž základem je kakaové máslo, se minulý týden předzásobili na první čtvrtletí příštího roku, za vyšší ceny. Nyní zvažují, jestli se stejným způsobem nepojistit a pro druhý kvartál, aby měli jistotu dodávek. Nechtějí riskovat, že by se v případě prohloubení krize výchozí surovina pro jejich byznys ještě více prodražila.

A co průměrný obyvatel kakaového království? Navzdory tomu, že ceny v červenci vystoupaly na 32letá maxima na 2732 GBP za tunu, žije dnes v Pobřeží slonoviny polovina lidí v chudobě. V roce 1985 to přitom bylo jen 10 %. Nepomáhá ani 40% daň uvalená na vyvážené kakao, kvůli níž se produkce částečně přesunula do sousední Ghany, kde přitom výkupní cena 4 USD za kilogram dvojnásobně přesahuje průměr z Pobřeží slonoviny. A na přední příčky se teď tlačí i Indonésie.

(Zdroj: FT, Bloomberg)


Váš názor
  • Kakao
    21.12.2010 16:18

    Spíš mi přijde, že se kakao oproti ostatním komoditám poslední dobou plácá. Sice se cena pohybuje na maximech, ale žádný extrémní pohyb nenastal. Zajímavý vývoj je v současné době spíše u kávy, kde cena stoupla od začátku roku o cca 70 % a bavlny, kde cena stoupla dokonce až přes 115 % od začátku roku a za poslední dva roky bez mála o 250 % (v USD). Jsem zvědav, kam to ještě povyleze. Ale spíš si myslím, že bude rozumější sázet na pokles, než se účastnit panického nakupování, což nám vytvoří krásný špičatý vrchol. Ještě je ale čas, ta pravá panika podle mě teprve nastane.
    Nyk Lísn
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data