Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České firmy čekají pokles růstu HDP a velmi mírný růst zisků

České firmy čekají pokles růstu HDP a velmi mírný růst zisků

27.12.2010 15:29
Autor: ČTK

Tuzemské firmy očekávají v příštím roce snížení růstu ekonomiky a jen velmi mírné zvýšení svých zisků a tržeb. Nečekají ani výraznější oživení trhu práce. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zaměstnavatelskými svazy a asociacemi. Rok 2011 bude podle nich pro domácí podniky vzhledem ke škrtům ve státním rozpočtu a všem úsporným opatřením státu velmi složitý.

"Odhadujeme, že vzhledem k omezeným výdajům státu bude růst HDP kolem 1,8 procenta," uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Firmy budou podle něj muset znovu hledat oblasti, kde ušetřit, což nebude dobré pro jejich rozvoj. Podnikatelé se budou snažit, aby nemuseli propouštět, ale bude záležet na dopadu vládních úspor. "Domnívám se, že jejich dopady se projeví i v nezaměstnanosti, která v průběhu roku 2011 mírně vzroste," dodal Kužel.

Také Svaz průmyslu a dopravy očekává, že v příštím roce zpomalí růst HDP. Důvodem je pokles dynamiky růstu některých zahraničních ekonomik, v tuzemské ekonomice i trhu práce se projeví domácí konsolidační rozpočtová opatření. Ani co se týče tvorby zisku nepřinese prý pro většinu tuzemských firem výrazné zlepšení. "Počítáme spíše se stagnací na úrovni letošního roku či jen mírným zvyšováním zisku a tržeb," řekl ČTK mluvčí svazu Milan Mostýn.

Prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček předpokládá v roce 2011 zvýšení zisku a tržeb o deset až 15 procent, nikoliv ale tedy růst na předkrizovou úroveň. Větší růst očekává u exportérů a služeb, nižší u obchodních firem. U investic čeká stagnaci, protože firmy budou šetřit a zejména malé a střední podniky nedosáhnou na dobré investiční úvěry. Hlavní vliv na tuzemskou ekonomiku bude mít vývoj čínského jüanu a růst německé ekonomiky, podotkl.

V současné nejisté situaci firmy přehodnotily či odložily mnoho investičních záměrů, doplnil Mostýn. Lze prý dokonce čekat i další postupný přesun některých kapacit, které profitovaly z tuzemské levné pracovní síly. Vývoj a ochota zahraničních investorů k novým investicím bude záviset na situaci v jejich mateřských zemích. Tuzemské investice, zejména ve stavebnictví, budou omezeny kvůli vládním úsporným opatřením. K tomu příští rok skončí boom investic v oblasti fotovoltaiky, který podle některých odhadů zvýšil český HDP o 0,4 až 0,7 procentního bodu, poznamenal.

Ani pro oživení trhu práce nebude podle svazu příští rok příliš příznivý. Zpracovatelský průmysl má sice z hlediska dopadů globální recese to nejhorší za sebou, v roce 2011 ale řada odvětví zažije zpomalení vývoje. Na firmy působí silný tlak na snižování nákladů a zvyšování produktivity práce. Společnosti jsou proto obezřetné a většina z nich neplánuje přijímání nových pracovníků. Řada z nich dokonce chystá další propouštění. Odchod silných ročníků do důchodu vytvoří sice určitý předpoklad pro snižování míry nezaměstnanosti, ale postupný obrat k lepšímu se dá předpokládat až v roce 2012, uzavřel Mostýn.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data