Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Commonwealth Bank of Australia: Povodně v Austrálii již připravily svět minimálně o 5 procent uhlí

Commonwealth Bank of Australia: Povodně v Austrálii již připravily svět minimálně o 5 procent uhlí

12.01.2011 15:07

Katastrofální záplavy, které sužují stát Queensland na severovýchodě Austrálie již od listopadu a v současné době ohrožují už i jeho hlavní město Brisbane (třetí nejlidnatější v zemi) zanechá dlouhodobý odkaz nejen v životech tisíců Australanů (dnes je jich bez elektřiny 70 000), ale podle tamní banky Commonwealth Bank of Australia se projeví i na celosvětovém trhu uhlí, kam největší světový exportér koksovatelného uhlí letos nedodá 14 milionů tun. Především oceláři tak podle banky přijdou minimálně o 5 procent celkových dodávek této pro ně stěžejní suroviny.

Bowenská uhelná pánev na severovýchodě Austrálie, která je srdcem australské těžby uhlí, se pomalu dostává z nejhoršího, ale obnova je pomalá. Za poslední dva měsíce byl zastaven provoz ve čtyřicítce dolů s celkovou roční produkcí 47,3 milionů tun uhlí. Podle zpravodajů světových médií je navíc problematické vytěžené uhlí ze země vyvážet, jelikož jeden přístav ve státě Queensland je zcela uzavřen a dva fungují pouze na omezený provoz. Největší vývozní přístav Dalrymple Bay v lednu běží pouze na 60 procent běžných objemů.

"Povrchové doly jsou zaplaveny, silnice a železnice jsou pod vodou, nebo zcela spláchnuty,“ vypočítává škody zpráva Commonwealth Bank of Australia (CBA) a dodává, že podle předpovědi mají v oblasti deště dále pokračovat, což může celkový „účet“ ještě navýšit. Tentokrát však již naštěstí nemá jít o tak silné deště jako v posledních dnech a týdnech. Po skončení srážek banka očekává ještě dva a až tři „mokré“ měsíce, kdy provoz hospodářství bude ještě značně omezen, celkové zotavení prý bude trvat měsíce.

Podle analýzy CBA již dosud zámořské trhy v důsledku povodní přišly o 10,3 milionů tun koksovatelného uhlí a asijští velkoodběratelé z řad ocelářů jsou nuceni poohlížet se po alternativních zdrojích svých vstupů z USA a Kanady. Australští těžaři by si však podle analytiků australské banky mohli část ztrát vykompenzovat rostoucími cenami uhlí. Ty podle prognózy CBA do druhého kvartálu letošního roku vzrostou na 293 dolarů za tunu z průměrných 225 dolarů za tunu v tomto kvartále. Jen za poslední týden však cena koksovatelného uhlí z Austrálie podle společnosti IHS McCloskey vzrostla o 6,9 procenta na 265 dolarů za tunu a agentura Moody’s varovala, že by cena uhlí mohla na spotovém trhu přesáhnout hranici 300 dolarů za tunu, kam se vyšplhala při posledních povodních v Austrálii v roce 2008.

Dopady na elektrárenské uhlí mají být podle Commonwealth Bank of Australia méně dramatické, ztraceno má pro letošek být „pouze“ 3,6 milionů tun této suroviny – tedy asi dvě procenta loňské celoroční produkce Austrálie.

(Zdroj: CNBC, AP, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s prom. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
21:003M FUND MSI SICAV a.s: Výroční zpráva za rok 2025
20:00ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data