Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší americký těžař uhlí Peabody Energy ve 4Q s lepším ziskem díky vyšším cenám uhlí

Největší americký těžař uhlí Peabody Energy ve 4Q s lepším ziskem díky vyšším cenám uhlí

25.01.2011 15:53

Americká uhelná společnost Peabody Energy vykázala za poslední tři měsíce loňského roku čistý zisk 210 milionů dolarů, zatímco loni za stejné období oznámila méně než polovičních 92,2 milionů dolarů. Po přepočtu na akcii a mírném očištění o jednorázové položky vzrostl zisk proti předchozímu kvartálu o 7 centů na 85 centů, zatímco konsensus trhu počítal jen se 74c/akcie.

Navzdory ztrátám, které Peabody Energy způsobily katastrofální záplavy v Austrálii, vzrostly ve čtvrtém kvartále loňského roku společnosti tržby o 17 procent meziročně na 1,82 miliardy dolarů oproti očekávání trhu 1,78 miliardy. Výsledek pozitivně ovlivnil růst cen uhlí pro ocelářský sektor díky poptávce z Číny a Indie.

“I přes povodně omezující dodávky v průběhu posledního čtvrtletí loňského roku, prodávali uhlí za víc než 200 dolarů za tunu, zatímco o rok dříve to bylo 129 dolarů,“ komentoval tržby společnosti Jeremy Sussman, analytik Brean Murray Carret & Co.

Horší bylo vyznění výhledu pro první kvartál letošního roku, kdy Peabody Energy očekává zisk na akcii v rozmezí 45 – 65 centů, zatímco konsensus trhu počítá s 96 centy na akcii. Zde však jde pravděpodobně o rozdíl vycházející z různé míry započtení ztrát z australských povodní, o čemž svědčí i rozptyl odhadů analytiků (0,68 – 1,24 USD/akcie).

Peabody Energy věří v další růst prodaného objemu uhlí i v letošním roce. Největší americký těžař uhlí proto plánuje v rámci letošních kapitálových investic v objemu 900 až 950 milionů dolarů vložit více než 550 milionů dolarů do nových projektů, z nichž 70 procent má být lokalizováno v Austrálii a zbytek ve Spojených státech. Australské projekty Peabody Energy by letos s ohledem na povodně měly přinést produkci pouze 28 – 30 milionů tun uhlí, v letech 2014 až 2015 však firma plánuje opětovný růst produkce na 35 – 40 milionů tun. Letošní celoroční cíl produkce všech dolů Peabody Energy společnost stanovila na 245-265 milionů tun, z USA z toho má pocházet 195 -205 milionů tun.

Titul reagoval na výsledky Peabody Energy v předobchodní fázi růstem o 2 procenta. Pár minut po rozeznění zvonu na Wall Street už byl titul v rámci běžného obchodování o 3,5 procenta výše na 61,33 USD.

(Zdroj: Bloomberg, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data