Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of America: Česká ekonomika letos zpomalí, ale pouze mírně; euro ještě letos za 23,75 Kč

Bank of America: Česká ekonomika letos zpomalí, ale pouze mírně; euro ještě letos za 23,75 Kč

3.2.2011 18:01
Autor: ČTK

Česká ekonomika si v nejbližším období patrně povede o trochu lépe, než předpokládal dosavadní odhad finančního ústavu Bank of America/Merrill Lynch. Analytici banky očekávají, že v letošním roce se hrubý domácí produkt České republiky zvýší o dvě procenta a příští rok tempo růstu zrychlí až na tři procenta. Letošní rok však podle nich může být proti dosavadnímu odhadu i příznivější.

Loni česká ekonomika podle odhadů Bank of America/Merrill Lynch reálně vzrostla o 2,1 procenta. To by byl pomalejší růst, než předpovídá Česká národní banka (ČNB). Ta naopak odhad růstu HDP za loňský rok zvýšila na 2,4 procenta, zatímco dosud počítala s růstem 2,3 procenta. Ministerstvo financí je ještě optimističtější a odhaduje, že loni ekonomika vzrostla o 2,5 procenta.

"Nová data zvyšují pravděpodobnost, že (letošní) růst bude vyšší než dvě procenta, což je náš odhad. Motorem růstu je export a investice," píše se ve zprávě. Značný vliv má ale podle banky solidní vývoj německé ekonomiky, kam směřuje velká část českého exportu.

Základní úroková sazba ČNB se z nynějšího minima 0,75 procenta podle analytiků Merrill Lynch postupně zvýší na jedno procento, kde by mohla být koncem letošního roku, a do konce příštího roku vystoupí až na dvě procenta.

Zvyšovat se bude také míra inflace, která se letos dostane na zhruba 2,2 procenta. Analytici se ale domnívají, že příští rok by se inflace nemusela zvýšit a setrvá na letošní úrovni. Se zlepšením analytici počítají u vývoje deficitu veřejných rozpočtů.

"Tlak na růst poptávkové inflace je limitován, protože podmínky na trhu práce stále nejsou dobré a také proto, že růst HDP táhne export. Šokový růst cen potravin v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami může způsobit, že ČNB začne mít větší obavy," myslí si analytici.

Co se kurzu koruny týče, podle banky není důvod nakupovat koruny a čekat, že kurz bude nadále růst. Banka předpokládá, že do konce pololetí kurz koruny vůči euru klesne na 24,50 Kč/EUR, do konce roku by se ale měl zvýšit na 23,75 Kč/EUR. Výrazně oslabit by měla koruna vůči americkému dolaru, což by bylo v souladu s širší prognózou banky, která předpokládá, že dolar vůči euru citelně zpevní, převážně kvůli potížím eurozóny. Koncem prvního pololetí příštího roku koruna oslabí až na 24,99 Kč/EUR, později ale část ztrát smaže a koncem příštího roku by mohl její kurz činit zhruba 24,71 Kč/EUR.

Za největší rizika, která by mohla skutečný vývoj ekonomiky odchýlit od současné prognózy, banka nyní považuje politiku. "Konflikty uvnitř vládní koalice by mohly vést k výraznému zpomalení reforem. Další fiskální konsolidace v roce 2011 zvýhodňuje v dluhové krizi eurozóny česká aktiva, údajné konflikty v třístranné vládní koalici a rostoucí vliv opoziční ČSSD v Senátu by ale mohly zpozdit vládní plán reforem zdravotního a penzijního systému," stojí ve zprávě.

Česká národní banka dnes zveřejnila aktualizovanou prognózu vývoje české ekonomiky na letošní a příští rok. Letos ČNB očekává růst ekonomiky o 1,6 procenta, zatímco dosud počítala s růstem 1,2 procenta. Odhad růstu HDP na příští rok zvýšila na tři procenta, zatímco v předchozí listopadové zprávě počítala s růstem o 2,5 procenta.

Někteří čeští analytici se domnívají, že česká ekonomika v letošním roce zpomalí růst pod dvě procenta.


Váš názor
  •  
    4.2.2011 13:15

    INFORMACE HOCHŮ Z BANK OF AMERICA JSOU VELMI CENNÉ A TO TAK,ŽE JE MUSÍTE OBRÁTIT NAOPAK A PAK JSOU VŽDY PRAVDIVÉ.
    jim
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba