Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Nečas: Definitivní podoba reformy penzí by měla být v březnu

    Nečas: Definitivní podoba reformy penzí by měla být v březnu

    18.02.2011 16:08
    Autor: ČTK

    Definitivní podobu důchodové reformy by měla mít koalice hotovou na počátku března. Z 90 až 95 procent je však již dojednána, řekl dnes novinářům premiér Petr Nečas (ODS). Dojednat je podle něj ještě třeba to, zda je důchodový systém dostatečně solidární i ve vazbě na rodiny s dětmi.

    "Já musím říci, že fakta jednoznačně dokazují, že český sociální systém je nejvíce prorodinný v rámci Evropské unie," řekl Nečas. Už teď se prý z hlediska daňových záležitostí a sociálních dávek pohybujeme na první pozici v Evropě. Nikde v Evropě podle Nečase není možná čtyřletá rodičovská dovolená a země, které mají tříletou rodičovskou, jsou jenom tři.

    Česko má prý také jednu z nejdelších mateřských dovolených. Daňový poplatník s jedním dítětem do 14.700 korun a se dvěma dětmi do 19.700 korun neplatí jedinou korunu daně z příjmu, upozornil. "My máme velmi robustní prorodinnou politiku a řada z nás je přesvědčena, že už není nutné dělat další kroky," dodal.

    "Ve chvíli, kdy se vládní koalice shodne nad definitivní podobou důchodové reformy, tak o tom budeme vyjednávat i s demokratickou opozicí," řekl Nečas. ČSSD očekává, že vládní koalice s ní bude o konečných parametrech reformy ještě jednat. Důchodovou reformu by stejně jako koaliční Věci veřejné ráda viděla jako ústavní zákon, k jehož schválení jsou potřeba hlasy opozice.

    Ve středu 23. února by měla vláda projednávat pouze novelu důchodového zákona reagující na nález Ústavního soud. V dubnu loňského roku rozhodl, že je potřeba kvůli nízkému poměru důchodů k platům lidí s vyššími příjmy změnit systém výpočtu důchodů. Obsahovat přitom bude některé parametrické změny současného důchodového systému, ale také ustanovení o způsobu valorizace důchodů.

    K termínu zavedení jednotné DPH ve výši 20 procent, na kterém se ve čtvrtek shodli ekonomičtí ministři, Nečas řekl, že by měla souviset se zavedením důchodového pilíře. "To znamená, že by to bylo buď od 1. ledna 2012, nebo od 1. ledna roku 2013," řekl Nečas. Osobně však preferuje první datum.

    Nečas také řekl, že je rád, že se koalice na dosavadních jednáních dokázala shodnout například na parametrických věcech důchodové reformy, a dokázala tak důvod své existence.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:59Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě
    8:14CSG výrazně překonala odhady. Obranná divize táhne růst, výhled potvrzen
    5:50Srpen přeje dividendám. CNBC vybírá mezi aristokraty s růstovým potenciálem i pravidelným výnosem
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data
    14:47Růst MercadoLibre akceleruje na 50 %. Podle trhu ale roste příliš draze  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data