Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Agentura Moody's snížila rating Kypru o dva stupně na

Agentura Moody's snížila rating Kypru o dva stupně na "A2", bojí se propojení na řecké banky

24.02.2011 16:43
Autor: ČTK

Mezinárodní ratingová agentura Moody's dnes snížila hodnocení úvěrových závazků Kypru o dva stupně na známku A2. Agentura se obává zejména příliš velkého napojení místních bank na Řecko, které od loňska zažívá dluhovou krizi a nyní přežívá s mezinárodní podporou. Znepokojuje ji také slabá konkurenceschopnost a strukturální problémy ekonomiky.

Státní rating středomořského ostrova se tak dostal pod hodnocení České republiky, která má nyní od Moody's známku A1. Rating odráží názor agentury na schopnost země splácet vládní dluhopisy a jeho zhoršení může Kypru zvýšit náklady na nové úvěry.

Moody's hodnotí výhled kyperského ratingu jako stabilní, což znamená, že s dalším zhoršením v dohledné době nepočítá. Upozornila však, že pokud by se zvýšily problémy kyperských bank v důsledku jejich aktivit v Řecku, je možné čekat další snížení ratingu. Zlepšit by se naopak mohl, kdyby vláda pokročila ve strukturálních reformách.
Moody's je poslední ze tří velkých světových agentur, které v poslední době zasáhly vůči kyperskému ratingu. V listopadu snížila své hodnocení Standard & Poor's na stupeň A, zatímco agentura Fitch sdělila, že zařadila rating Kypru do režimu sledování s ohledem na snížení.

Všechny agentury upozorňují na zhoršení kyperských veřejných financí, které bude mít podle Moody's "trvalejší charakter". Bez reforem státních mzdových a sociálních výdajů bude dlouhodobější snížení rozpočtového deficitu a státního dluhu obtížné, uvedla agentura.

Velké obavy vyvolává angažovanost kyperských bank na řeckém trhu. Pokud by se banky kvůli tomu dostaly do potíží a musela by jim pomáhat vláda, stav veřejných financí by to dál značně zhoršilo.

Tři největší kyperské banky mají přes 40 procent svých půjček umístěno v Řecku. Aktiva domácích bank tak představují 650 procent kyperského hrubého domácího produktu, konstatovala Moody's.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.12.2025
22:02Akciové indexy rostou směrem k novým maximům  
17:11Nejdůležitější cena na globálních trzích v příštím roce
17:06Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu vzrostla, polevily obavy z inflace
15:21Invesco: Vzestup bitcoinu a proč do něj zrovna teď investovat?
15:14Eurostat zlepšil odhady růstu ekonomik eurozóny i EU
13:57Netflix kupuje Warner Bros a HBO Max za 72 miliard USD. Jde o největší mediální dohodu dekády
13:42Makromixér s vedoucím vývoje ŠKODA AUTO Martinem Hrdličkou: Spalovací motory nekončí, hybridy budou trendem. Evropa zaspala v bateriích
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse
15:03Jan Bureš: Česká inflace klesá výrazněji, v hlavní roli opět potraviny
14:25CNBC: EU zvyšuje těžbu vzácných kovů díky závodu přímo na hranicích s Ruskem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data