Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna a zlotý pod tlakem kvůli zdražující ropě, shodují se BNP a UniCredit. Italská banka ukončila sázku na jejich růst proti euru

Koruna a zlotý pod tlakem kvůli zdražující ropě, shodují se BNP a UniCredit. Italská banka ukončila sázku na jejich růst proti euru

24.02.2011 17:27

Rekordně rostoucí ceny ropy snižují investorskou chuť k riziku, což může „nepříznivě dopadnout“ i na polskou měnu a českou korunu, říkají analytici největší italské banky UniCredit SpA. Hlavní stratég banky pro region rozvíjejících se evropských zemí, Středního východu a Afriky Gyula Toth zároveň uvedl, že banka rozvázala své short pozice na EUR-PLN a EUR-CZK a ukončila tak sázku na pokles evropské měny vůči zlotému a koruně.

Ceny ropy v důsledku krize v Libyi vystoupaly vysoko nad 100 dolarů za barel. Dubnový futures kontrakt na americkou lehkou ropu WTI dnes poprvé od roku 2008 prolomil stodolarovou hranici, což kromě ropných titulů, na nichž se odehrává rally, táhne světové akciové trhy dolů. V souladu s poklesem poptávky investorů po rizikovějších aktivech tak lze předpokládat i oslabování měn tzv. emerging markets, jako je zlotý a koruna, míní UniCredit. „Vzhledem k růstu ropných cen, který stlačuje rizikové sázky, jsme včera uzavřeli naši krátkou pozici na EUR-PLN s 1,2% ztrátou, obdobnou pozici na EUR-CZK na úrovni 24,50 jsme uzavřeli s 2,4% ziskem,“ uvedla banka.

Stejného názoru na dopad cenového vývoje energetické suroviny na chování středoevropských měn vůči euru je i francouzská BNP Paribas. Její analytici včera vyjádřili přesvědčení, že následný růst nákladů na dovoz, spolu s předpokládaným růstem úrokových sazeb v eurozóně, povede k odklonu investic do aktiv na rozvíjejících se trzích.

BNP proto investorům doporučila nakupovat evropskou měnu proti polské, české i maďarské. Měnová analytička Elisabeth Gruie předpovídá, že měnový koš, který je z poloviny tvořen zlotým a po čtvrtině forintem a korunou, pravděpodobně oslabí o šest procent.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu
12:26Akcie zpomalují pokles, ale zůstávají pod tlakem i dnes  
11:20AMD překonala očekávání, výhled na čtvrtý kvartál posílil díky AI a serverům  
10:47Výsledky Novo Nordisk zaostaly za očekáváním, výhled po zbytek roku opět snížen. Akcie i tak rostou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.