Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hospodářská komora je proti sjednocení DPH na 20 %, navrhuje 17 %; polovina podnikatelů vyšší zátěž přesune na zákazníka

Hospodářská komora je proti sjednocení DPH na 20 %, navrhuje 17 %; polovina podnikatelů vyšší zátěž přesune na zákazníka

01.03.2011 15:54, aktualizováno: 1.3. 16:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) nesouhlasí se záměrem vlády sjednotit daň z přidané hodnoty na 20 % a varuje, že toto zvýšení daňové zátěže považuje za krok, který může mít vážné ekonomické dopady nejen na podnikatelskou sféru. Ve zprávě, kterou Komora zaslala Patria.cz navrhuje alternativu k vládnímu návrhu v podobě sjednocení obou sazeb DPH na výši 17 %.

„Podnikatelé jsou zneklidněni skutečností, že má od 3. čtvrtletí letošního roku dojít k trvalému navýšení sazby DPH a to téměř u všech komodit. Tento krok chápeme jako důležitý pro důchodovou reformu, ale navrhujeme dále o jednotné sazbě DPH diskutovat,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. Takto radikální zvýšení daňové zátěže podle něho totiž není z pohledu DPH nutné. “Hospodářská komora ČR navrhuje jako jednu z variant sblížení sazeb na výši 17 %. I v tomto případě vláda získá dostatečné finanční prostředky pro krytí důchodové reformy,“ uvedl Kužel.

Podle propočtů HK ČR by sjednocení DPH na 17 procent zvýšilo příjmy státního rozpočtu ročně o 42 miliard korun, zatímco na důchodovou reformu je potřeba 28 miliard korun. "Podle našeho názoru to bohatě postačí na důchodovou reformu. Je tam dostatečný polštář, aby důchodová reforma mohla být realizována," míní podle ČTK Kužel. Sjednocením DPH na 20 procent by státní rozpočet podle ministra Kalouska měl získat navíc 58 miliard korun.

Obavy z dopadů vládního záměru v oblasti DPH potvrzuje také celorepublikový průzkum, který HK ČR provedla mezi podnikatel. Výsledek je takový, že 51 % dotázaných respondentů je zásadně proti plánované změně, 33 % kroky vlády v oblasti DPH respektuje, ale nevítá, a pouhých 16 % dotazovaných podnikatelů to vnímá jako nutný krok. Plných 72 % respondentů se domnívá, že plánovaná změna v sazbě DPH negativně ovlivní jejich podnikání. Celkem 49 % dotazovaných podnikatelů se chystá na zvýšení DPH reagovat odpovídajícím zvýšením cen svého produktu.

Podnikatelé se podle Kužela obávají, že kvůli sjednocení DPH na 20 procent budou čelit tlaku zaměstnanců na zvýšení mezd, a to v době, kdy kvůli hospodářské krizi výrazně seškrtali náklady, aby si udrželi konkurenceschopnost. "Neustojíme desetiprocentní navýšení (DPH) bez toho, aby se to promítlo do cen," upozornil Kužel.

Ekonomičtí ministři se minulý týden shodli, že sazby DPH by kvůli důchodové reformě měly být sjednoceny co nejdříve, možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Nyní je snížená sazba DPH deset procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči. Výjimku z jednotné dvacetiprocentní sazby mají mít některé základní potraviny, u kterých bude zachována desetiprocentní sazba.

„Očekávám, že realizace tohoto plánu vlády na zvýšení sazeb DPH bude mít mimořádně negativní dopady např. na stavebnictví a navazující služby, cestovní ruch a ubytování nebo potravinářství,“ zdůraznil viceprezident a předseda Daňové skupiny Hospodářské komory ČR a zároveň předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jan Wiesner.

Na tripartitě se podle ministra dopravy Víta Bárty o 17procentní DPH jednalo. "Na druhou stranu je přesně patrné to, že největší paniku působí určité lobbistické skupiny, které se budou muset nejvíc vyrovnat se zvýšením DPH svou efektivnější cenotvorbou," řekl podle ČTK Bárta. Dodal, že výrobci a obchodníci budou nuceni k výraznějším slevám.

Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel požádal premiéra Nečase a ministra financí Kalouska, aby o plánech na sjednocení DPH se zástupci podnikatelů ještě diskutovali. "Myslím si, že se s panem premiérem i panem ministrem financí ještě k této agendě v průběhu dní vrátíme," podotkl Kužel pro ČTK.

Ministr financí Miroslav Kalousek dnes novinářům řekl, že sice má pochopení pro návrhy hospodářské komory i odborů, opakovaně ale zdůraznil, že vláda navrhuje sazbu 20 procent. Snížení této sazby o jeden bod podle něj připraví rozpočet o zhruba 11 až 12 miliard korun.

(Zdroj: HK ČR, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q