Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Názorový střet prezidentů: Havel je pro mezinárodní zásah v Libyi, Klaus postoji oponuje

Názorový střet prezidentů: Havel je pro mezinárodní zásah v Libyi, Klaus postoji oponuje

7.3.2011 12:51
Autor: ČTK

V případě pokračování občanské války v Libyi bude nutný vojenský zásah západních zemí, je přesvědčen bývalý prezident Václav Havel. Libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Havel označil za šíleného zločince, kterého je nutné odstranit. Západ by se podle něj měl poučit ze situace v bývalé Jugoslávii, kde se zásah proti Srbsku příliš dlouho odkládal.Nesouhlas s tímto názorem vyslovil současný prezident ČR Václav Klaus.

Havel v rozhovoru pro HN uvedl, že pokud se boje budou dále protahovat a Kaddáfí bude páchat další a další zločiny, bude zásah západních zemí nutný. "Může mít různou podobu. Od pomoci tamním povstalcům přes blokaci vzdušného prostoru po cílený atak na místa, kde se schovává Kaddáfí," uvedl Havel. O Kaddáfím řekl, že ho celý svět měl za podivínského šaška. "A celý svět se mýlil. Ukázalo se, že to je šílený zločinec," konstatoval bývalý český prezident. Dodal, že západní země by se měly poučit ze situace v bývalé Jugoslávii, kdy se zásah proti Srbsku odkládal příliš dlouho. "O Miloševičovi se čtyři roky debatovalo, ale opatrnická prodleva se nevyplatila, spustila naopak bezpočet hrůz," upozornil Havel. To bylo podle něj velké ponaučení, které by mělo vést k tomu, aby Západ v případě Libye jednal opravdu rychle, i kdyby jeho rozhodnutí bylo nyní nepopulární.

"Já s panem exprezidentem nesouhlasím v mnoha věcech. Nejfatálněji jsem s ním nesouhlasil v momentu, kdy chtěl bombardovat Bělehrad, a já s ním nesouhlasím ani v této věci," reagoval Klaus na Havlovy výroky. Jaký by podle něj měl být postup mezinárodního společenství vůči Libyi, Klaus neupřesnil. Zdůraznil, že situací v zemi se bude koncem týdne zabývat vrcholné jednání NATO i schůzka představitelů EU, na kterou míří. "Myslím, že je potřeba, abychom si v následujících hodinách a dnech ujasňovali, upevňovali svá stanoviska, se kterými tam chceme jet a potom v pátek je tam prezentovali," řekl.

Nepokoje v Libyi začaly v polovině února. Kaddáfí, který je u moci přes 40 let, se stále odmítá vzdát moci a tvrdí, že bojuje proti terorismu. O víkendu prohlásil, že pokud povstalci v Libyi uspějí, zachvátí středomořský region islámská svatá válka. Konflikt vyvolal humanitární krizi, jejíž důsledky nese hlavně Tunisko, kam prchly z Libye desetitisíce lidí. O intervenci se ve světě hovoří, britský premiér David Cameron o víkendu řekl, že nastal čas, aby Kaddáfí odešel.


Váš názor
 •  
  7.3.2011 13:45

  Řekl bych,že se jedná o vnitřní záležitost Libye.Američanům se taky do civil war..sever proti jihu nikdo nepletl.Jenže v Libyi je nafta,podobně jako v Iraku.Takže odkud vlastně vítr fouká??!!
  bob
 •  
  7.3.2011 12:56

  Jeden za osumnáct, druhý bez dvou za dvacet.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba