Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vahrenholt (RWE): Jihu Německa hrozí blackout, už teď jej odvrací dovozy elektřiny z Čech a Francie

Vahrenholt (RWE): Jihu Německa hrozí blackout, už teď jej odvrací dovozy elektřiny z Čech a Francie

4.4.2011 11:47, aktualizováno: 4.4. 12:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Nejméně jihu Německa hrozí kvůli nynější odstávce osmi německých jaderných elektráren blackout a situaci již nyní zachraňují dovozy elektřiny z Čech a Francie, varoval v rozhovoru pro Die Welt Fritz Vahrenholt. Ten vede Innogy, dceru energetického koncernu RWE pro obnovitelné zdroje.

V jihoněmeckých spolkových zemích Bavorsku a Bádensku-Württembersku přestala v rámci vládního tříměsíčního moratoria, uvaleného na atomové elektrárny uvedené do provozu před rokem 1980, fungovat tři zařízení. Vahrenholt varuje, že toto rozhodnutí zhoršilo i bez něj již tak chronický výrobní deficit elektřiny. „Blackoutu v současnosti brání jen to, že od 17. března den po dni dochází k silnému dovozu z Francie v rozsahu až 3000 MW a z ČR až 2000 MW elektřiny denně," uvedl manažer ze skupiny RWE. "Dodávky z těchto dvou zemí nyní běží na plnou kapacitu,“ dodal. Upozornil v této souvislosti na nízkou vnitrozemskou kapacitu distribučních sítí elektřiny, kvůli které prý není technicky možné na jih Německa dodávat proud ze severu země, ale musí se dovážet od sousedů, z ČR a Francie. „Potřebujeme v zemi dobudovat 3400 kilometrů distribuční soustavy, ale to nevidím reálné před rokem 2020,“ uvedl manažer RWE pro Die Welt. Dokončení žádného z klíčových nových rozvodů elektřiny, které by situaci zlepšily, není v Německu plánováno s dokončením v příštích 12 letech, uvedl.

Německo musí podle Vahrenholta velmi rozvážit, zda bude omezovat jadernou energii v situaci, kdy nemá dobudovány skladovací kapacity a technologie pro uchovávání energie generované z větrných a solárních zdrojů. Z tohoto důvodu varuje před rychlým odklonem od jádra, po kterém nyní volá hlas německé veřejnosti a pod jeho tlakem řada politiků v čele s německou kancléřkou Merkelovou. RWE dle jeho slov plánuje v dosahu hranic s ČR vybudovat s partnerem zásobník energie s kapacitou 1400 MW, nebude to ale v horizontu kratším deseti let.

Reálnému blackoutu by podle Vahrenholta mohla země přiblížit dříve, než se naděje. Upozornil, že situaci ještě zhorší na květen plánované ochuzení kapacity sítě o dalších 8 tisíc MW v souvislosti bezpečnostních zkoušek a opravu u elektráren tepelných i jaderných.

Manažerova slova potvrdila i šéfka Spolkového svazu energetického a vodního průmyslu (BDEW) Hildegard Müllerová. "Od 17. března máme přebytek dovozu. Tok proudu z Francie a Česka se zdvojnásobil," prohlásila na dnes zahájeném hannoverském technologickém veletrhu. BDEW tam současně oznámil, že německé firmy plánují do roku 2019 vybudovat nebo modernizovat 51 velkých elektráren s instalovanou kapacitou 30.250 MW. Spolu s dalšími 15 časově zatím nespecifikovanými projekty si to podle svazu vyžádá investice okolo 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč). Osmnáct z těchto elektráren je podle BDEW už ve výstavbě.

RWE již dříve oznámila, že na německou vládu za kroky v rámci jaderného moratoria podává žalobu (více ZDE). „Elektrárny Biblis A a B jsou nákladem stovek milionů eur investic zajištěny proti stoleté povodni a chráněny dodatečnými zdmi. Dieselgenerátorů máme k dispozici po čtyřech až šesti a ne dva, jak tomu je v japonské Fukušimě. Napojení do rozvodné sítě, které zajistí nepřetržité dodávky energie, máme vícenásobné. Ale při všem tomto zabezpečení stojíme a dovážíme elektřinu ze zahraničí,“ povzdechl si Vahrenholt. "Francouzské a české energetické koncerny vydělávají nyní díky německému moratoriu opravdu pěkné peníze," rýpl si na závěr rozhovoru s manažerem RWE německý list Die Welt.

Ceny elektřiny na německé burze dnes opět pozvolna stoupají. Kontrakt na dodání elektřiny 2012 dosahuje 60,40 EUR/MWh (+0,5 %), s dodáním v roce 2013 pak 60,85 EUR/MWh (+0,25 %), s dodáním v roce 2014 stagnuje na 60,90 EUR/MWh.


Váš názor
  •  
    4.4.2011 19:58

    Jasnovid varuje před takovými neuváženými kroky, které mohou způsobit další jadernou katastrofu. Doporučuji používat víc zdravý rozum než city. Žijeme v době atomu a tato doba zdaleka ještě nekončí, takže se budete muset s jádrem naučit žít.
    Jasnovid
Aktuální komentáře
22.10.2018
11:12Největší nebezpečí pro dolar sedí v Bílém domě
11:06Do Evropy se přelil optimismus z východu, růstu automobilek pomáhá vznik největšího nezávislého dodavatele  
10:54Týden začíná pozitivně, ale úvodní optimismus trhům nevydržel. Eurodolar vrátil zisky  
10:29Credit Suisse: Pod tíhou politiky (komentář analytika)  
10:17Zisk Philipsu byl slabší, než se čekalo, firma viní směnné kurzy
9:12Rozbřesk: Italské trhy čeká další perný týden…
8:55Ryanairu klesl poprvé po pěti letech zisk, částečně kvůli stávkám
8:30Trhy by měly vstoupit do nového týdne pozitivně. Tématy Mayová o Brexitu a Bolton s Putinem o konci odzbrojovací dohody  
8:19Reuters: Mayová řekne poslancům, že dohoda s EU je z 95 procent hotova
6:21Project Syndicate: Trumpova severoamerická šaráda o volném obchodu
21.10.2018
9:48Víkendář: Nejhorší ze všeho jsou Japonci. A Evropská unie.
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonalo
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Hasbro Inc (09/18 Q3, Bef-mkt)
12:45Halliburton Co (09/18 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/18 Q3)