Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Ministry zatím neodvolám. Nečas: Věřím v naplnění Ústavy ČR; vnitro nesmí vést VV

Klaus: Ministry zatím neodvolám. Nečas: Věřím v naplnění Ústavy ČR; vnitro nesmí vést VV

12.04.2011 13:29, aktualizováno: 12.4. 13:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Prezident Václav Klaus zatím nepřijme demisi ministra dopravy Víta Bárty (VV) ani návrh premiéra Petra Nečase (ODS) na odvolání dalších dvou ministrů Věcí veřejných Radka Johna a Josefa Dobeše, uvedl v Brně. Vláda podle něj zatím udělal půltah a očekává jeho dokončení. Od vlády a jednání K9 Klaus očekává oznámení, zda končí, nebo zda hodlají na vládě spolupracovat dál. „Bez toho já se nebudu pouštět do chaotického procesu, a ne pro sebe, ale pro celou zemi," uvedl prezident. Klaus ocenil, že se K9 v pondělí večer sešla. Věří, že brzy bude díky dalším jednáním existovat "hmatatelný efekt, bude něco dáno na papír". To podle prezidenta umožní dořešit další otázky včetně personálních, uvedl pro čtk. Za vyloučenou prezident označil myšlenku, že by nejdříve odvolal ministry. „Na tahu jsou oni, oni udělali půltah a já čekám, až oni ten tah dokončí," uvedl.

ODS po jednání svého poslaneckého klubu uvedla, že podporuje jednoznačně kroky premiéra Nečase a současnou vládní krizi označila za reakci na šokující chování vedení Věcí veřejných a jeho propojení s ABL. V této souvislosti poslanecký klub ODS uvedl, že považuje za nadále neúnosné, aby ministerstvo vnitra znovu vedl zástupce Věcí veřejných."Poslanci ODS považují za neúnosné, aby ministerstvo vnitra nadále vedl kandidát Věcí veřejných," citoval před novináři z unesení předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Konkrétní řešení vzejde podle Nečase na dalších koaličních jednáních. 

Premiér a šéf ODS Petr Nečas následně uvedl v reakci na slova prezidenta Klause, že prezidenta seznámil s dalšími zamýšlenými kroky a je připraven toto své sdělení dále rozvést, nicméně že očekává, že „budeme všichni respektovat ústavu“. Ta, jak uvedl Nečas, jednoznačně říká, že premiér navrhne (demise) a prezident odvolá. „Jednání K9 mohou pokračovat až poté, co bude naplněna Ústava ČR (tedy dojde na přijetí demise a odvolání členů vlády prezidentem), uvedl Nečas ve vystoupení po jednání poslanců, přenášeném Českou televizí.

Podnětem k vážné roztržce v koalici se stalo podezření z uplácení některých politiků VV Bártou a přímé propojení nejmenší vládní strany s ABL, kterou Bárta vlastnil. Nečasovy kroky podpořila také TOP 09. VV ale podmiňují výměnu svých ministrů odchodem ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09), obrany Alexandra Vondry a zemědělství Ivana Fuksy (oba ODS). Zatímco Vondra rezignaci nabídl, Kalousek k tomu nevidí důvod.

(Zdroj: ČT, ČT24, čtk)


Váš názor
  • ZLODĚJÍČEK PER VLÁDNE NÁRODU
    12.04.2011 14:11

    ---
    Václav
    • Re: ZLODĚJÍČEK PER VLÁDNE NÁRODU
      12.04.2011 14:15

      Klausi!!Vrať to pero!! http://www.stream.cz/video/576383-vaclav-klaus-krade
      Velkamedvědice
Aktuální komentáře
19.06.2026
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %
14:42ČNB zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu
13:38Bank of England drží sazby, varování před inflací ale trvá
12:20Apple a Intel spojují síly. Strategické partnerství má oživit americký polovodičový průmysl
12:09Čínské akcie padají do medvědího trhu. Tíží je akcie Alibaby i Tencentu  
10:59Nový šéf Fedu trhy nepotěšil, dnes je však první reakce výrazně korigována  
10:00Silné vyhlídky pro Amazon. Akcii podepřely klíčové supporty  
8:48ČNB rozhoduje o sazbách, podpis mírové dohody uklidňuje trhy a Fed pod Warshem přitvrzuje  
6:06IEA: Poptávka po ropě slábne, zásoby OECD jsou nejníže za 30 let  
17.06.2026
22:52Premiéru Kevina Warshe zastínil jestřábí obrat vedení Fedu
20:55Fed ponechal úroky beze změny, naznačil však jejich zvýšení
17:02Na jak silných nohou trh stojí po „11 % korekci“?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y