Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
STEM: Koaliční strany ztrácí podporu, ČSSD a KSČM by dosáhly na ústavní většinu

STEM: Koaliční strany ztrácí podporu, ČSSD a KSČM by dosáhly na ústavní většinu

18.04.2011 17:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Podpora sociální demokracie ve společnosti roste, v hypotetických volbách by dokonce ČSSD mohla společně s KSČM dosáhnout v Poslanecké sněmovně na ústavní většinu 120 hlasů, ukázal poslední průzkum společnosti STEM. Výrazně klesá podpora Věcí veřejných, a to přesto, že dubnová data ukazují obraz preferencí těsně před vypuknutím vnitrostranické aféry, a nedaří se ani ostatním vládním stranám.

Česká sociální demokracie pozvolna získává, a to z únorových 27,3 na 29 procent. Mírně vzrostla i podpora KSČM – z 9,3 % na 9,9 procenta. Naopak občanští demokraté ztratili oproti únoru z 16 na 14,6 procenta, TOP 09 přišla o dvě procenta potenciálních voličů na současných 9,9 %. Do sněmovny by prošly ještě Věci veřejné, jejichž podpora však propadla z 8,7 na 5,5 procenta. KDU-ČSL a Strana zelených by získaly shodně 2,4 procenta hlasů, Suverenita 1,4 a SPOZ 1,2 procenta hlasů. 12,5 procenta respondentů ještě neví, jakou stranu by volilo, 8,4 procenta dotázaných by nevolilo žádnou partaj.

STEM: Stranické preference v dubnu 2011

stem

Přepočet volebních preferencí na mandáty ukázal, že v Poslanecké sněmovně by současná koalice s 80 mandáty (ODS: 46, TOP 09: 27, VV: 7) nezískala ani prostou většinu 101 hlasů. Podle modelu, který nebere v potaz nerozhodnuté občany a ty, kteří neuvádějí žádné preference, by ČSSD získala v dolní komoře parlamentu 92 křesel a komunisté 28 mandátů – dohromady by tak dosáhly na ústavní většinu 120 hlasů potřebnou ke změnám ústavy.

Průzkum agentury STEM byl proveden ve dnech 31. března až 8. dubna 2011 a zúčastnilo se ho 1286 respondentů starších 18 let.


Váš názor
  •  
    19.04.2011 13:37

    agentura STEM prokázala svým zjištěním levici vskutku medvědí službu,pravice se jako zvěř v hořícím lese semknula pevně k sobě!!No uvidíme,jak dlouho jim to vydrží,než jim zase otrne,či zůstane zakalena ,nebo pokálena.
    bob
Aktuální komentáře
18.06.2026
8:48ČNB rozhoduje o sazbách, podpis mírové dohody uklidňuje trhy a Fed pod Warshem přitvrzuje  
6:06IEA: Poptávka po ropě slábne, zásoby OECD jsou nejníže za 30 let  
17.06.2026
22:52Premiéru Kevina Warshe zastínil jestřábí obrat vedení Fedu
20:55Fed ponechal úroky beze změny, naznačil však jejich zvýšení
17:02Na jak silných nohou trh stojí po „11 % korekci“?
14:48Traders Talk: Polovodiče táhnou rally, ale mohou bolet nejvíc. Co teď hrát?
13:04SpaceX překonala Amazon a krátce i Microsoft. Její růst ale stojí na křehkých základech  
11:29Volatilita na techu a smíšené obchodování před premiérou nového šéfa Fedu  
10:22Jakub Blaha: Evropské automobilky v krizi, tlak na marže bude pokračovat  
9:12Rozbřesk: O krátkém a dlouhém konci české výnosové křivky. Jak se budou vyvíjet úrokové sazby?
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o stanovení MREL
8:46SpaceX pokračuje v letu do stratosféry, Volkswagen je pod tlakem a dnes bude mít premiéru nový šéf Fedu  
6:00Warsh chce změnit Fed. Méně komunikace, více flexibility  
16.06.2026
22:01Technologické akcie zastavily růst S&P 500, SpaceX výrazně posílil  
17:14Jen jedna dominance
16:22Yum! Brands prodává Pizza Hut za 2,7 miliardy USD. Dál sází na KFC a Taco Bell
15:41Konec dominance technologií? Podle Goldman Sachs se kormidlo otáčí směrem k cyklickým akciím  
14:13Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů
13:59CSG a Ukrainian Armor se dohodly na výrobě pohonných jednotek pro střely a drony
13:42Průzkum BofA: Investoři do AI mírně brzdí, ale z akcií stále neutíkají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m